Reklama

Reklama

Sejm: Burzliwa debata o Sądzie Najwyższym

We wtorek w nocy doszło do wydarzeń, jakich w Sejmie jeszcze nie było. - Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata. Zniszczyliście, zamordowaliście go! Jesteście kanaliami! - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Po tych słowach wywiązała się awantura, a marszałek Joachim Brudziński zarządził przerwę w obradach do godz. 9.

1:17

Sejmowe korytarze pustoszeją. Za kilka godzin posłowie wznowią prace nad zmianami w SN. Protestujący przed Sejmem przerwali do środy rana protest przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym; część osób pozostaje przy Wiejskiej na noc.

Kończymy relację na żywo i zapraszamy do śledzenia kolejnych wydarzeń na stronie Interii. 

1:10

Klub Nowoczesna zgłosił ponad 1000 poprawek do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS - powiedziała w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz (N). Jak dodała, będą one "służyły do dyskusji nad tym jak ma wyglądać polski wymiar sprawiedliwości".

Reklama

1:04

0:49

Przed Sejmem ludzie chyba nie zamierzają wypuścić posłów do domów.

00:47

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zgłosił do sejmowej komisji etyki wniosek w sprawie wypowiedzi z mównicy sejmowej prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Pan poseł Kaczyński powinien przeprosić" - mówił.

00:35

- Większość posłów już wyszła przed Sejm, do ludzi, którzy na nas czekają. My za chwilę też idziemy, bo to, co się stało w Sejmie, było wstrząsające - mówi Katarzyna Lubnauer.

00:31

- To człowiek, który oszalał z nienawiści - mówi o Kaczyńskim była premier Ewa Kopacz. - Ci ludzie nie mają żadnych skrupułów.

00:30

- Jest zamówienie polityczne, by wyjść z tego kryzysu, do którego doprowadził Kaczyński. Jak z niego wyjdą? Nie wiem - mówił Schetyna. Zwrócił się też do dziennikarza: - Co mi pan mówi o sukcesie? To jest upadek państwa. To jest haniebne. Wstydzę się tego, co się tu stało.

00:28

- Nie można traktować Sejmu jako swojej własności. To, co zrobił prezes Kaczyński, jest haniebne. To nie do wytłumaczenia i nie do wybaczenia. Taki język... Po kilku, kilkunastu minutach nie przeprasza. Dla mnie to szokujące. Widziałem wiele rzeczy, ale to było szokujące. Uważam, że PiS i Kaczyński za to zapłacą - mówił z kolei Grzegorz Schetyna.

00:26

- Jestem posłem RP. Wybrało mnie 20 tys. ludzi. Nie wyobrażam sobie, by do jakiegokolwiek posła w Polsce ktoś kierował takie słowa, w dodatku szef partii rządzącej. To ludzie, którzy robią to najwyraźniej nie panując nad sobą - mówiła po wyjściu z sali Kamila Gasiuk-Pihowicz.

00:23

Decyzja wicemarszałka oznacza, że posłowie mają kilka godzin na ochłonięcie.

00:22

Posłowie opozycji wymachują papierami, stoją przy mównicy. Posłowie PiS wychodzą.

00:21

Brudziński: Zarządzam przerwę w obradach do 19 lipca, do godz. 9 rano. Dziękuję uprzejmie.

0:19

Wicemarszałek Brudziński powiedział, że podjął decyzję o dalszym niedopuszczaniu do głosu.

0:14

- Jedynym, który może to zatrzymać, jest prezydent RP - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

0:08

Ryszard Petru: Oczekuję, że pan poseł Kaczyński przeprosi Gasiuk-Pihowicz. Składam wniosek do Komisji Etyki posła Kaczyńskiego za jego wypowiedzi.

Posłowie z prawej strony skandują: "Przeproś żonę!".

- Dlaczego tak jest, że poseł Kaczyński wchodzi na mównicę kiedy chce, bez żadnych zasad - pyta Petru.

0:07

Ryszard Terlecki: Składam wniosek formalny o przejście do porządku dziennego.

0:05

A tu słowa Jarosława Kaczyńskiego:

00:03

Cezary Tomczyk: - Napaści fizycznej jeszcze w Sejmie nie było. Teraz do niej doszło.

00:02

Znów na mównicy była Gasiuk-Pihowicz, znów Brudziński wyłączył jej mikrofon.

00:00

Wcześniej poseł PO Borys Budka zwracając się do Jarosława Kaczyńskiego mówił: Pan jest wyjątkową osobą, ponieważ amnezję, którą pan potrafił uruchomić we właściwym czasie, pan ją uruchamia wtedy, gdy zmieniają się pana poglądy. Dopóki był śp. Lech Kaczyński, pan nie odważył się podnieść ręki na wymiar sprawiedliwości, bo na szczęście był ktoś, kto rozumiał, na czym polega trójpodział władzy. Tym aktem prawnym, tym zestawem ustaw państwo próbujecie zdusić polską demokrację".

23:58

Wicemarszałek Brudziński ogłosił trzy minuty przerwy, ale nikt nie ma na nią ochoty.

23:56

Wokół Jarosława Kaczyńskiego gromadzą się ludzie. Są lekkie przepychanki. Tarczyński posłance Gajewskiej wyrwał z ręki telefon.

23:52

Joachim Brudziński odebrał głos Gasiuk-Pihowicz.

23:52

Szalone sceny w Sejmie. W nieregulaminowym trybie na mównicę wszedł Jarosław Kaczyński. Jak mówi Gasiuk-Pihowicz, do schodzącej z mównicy posłanki PO miał powiedzieć "won!". Wyraźnie puściły mu nerwy.

23:50

Kamila Gasiuk-Pihowicz wnioskuje o przerwę.

23:48

- Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata. Zniszczyliście, zamordowaliście go! Jesteście kanaliami! - powiedział Jarosław Kaczyński.

23:47

Na mównicę wtargnął Jarosław Kaczyński. Oburzeni posłowie opozycji pytali, w jakim trybie się tam znalazł. - W żadnym trybie! - odpowiedział prezes PiS.

23:45

Na mównicy znajduje się Borys Budka. Porównuje reformę PiS do systemu z okresu PRL.

23:41

- Państwo nie jesteście w stanie mnie obrazić. To zaszczyt dla mnie, gdy tacy mi urągają - jako pierwszy na mównicę wyszedł Stanisław Piotrowicz.

Piotrowicz mówił o poprawkach, które zostaną wprowadzone do ustawy o SN. - Regulamin SN będzie określał prezydent w drodze rozporządzenia, a nie minister sprawiedliwości. Uwzględniając sugestię prezydenta, o tym kto zostanie w Sądzie Najwyższym po reformie, zdecyduje o tym prezydent po konsultacjach. Do tego dochodzi większość 3/5 głosów. Myślę, że te poprawki wychodzą naprzeciw - wyjaśniał Piotrowicz.

23:40

Wicemarszałek Joachim Brudziński otwiera dyskusję przed II czytaniem.

23:35

23:28

W Sejmie trwa przerwa w obradach, którą wicemarszałek Ryszard Terlecki ogłosił po zakończeniu głosowań. Po przerwie posłowie mają przystąpić do II czytania projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

23:26

Protesty także w Łodzi.

23:21

Według nieoficjalnych informacji PAP poprawki do projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym mają pojawić się w czasie drugiego czytania w Sejmie. Ma się ono rozpocząć jeszcze we wtorek wieczorem. 

23:19

23:18

Przedstawiciel organizatorów demonstracji wezwał by nie odnosić się źle do policjantów. "To nie jest ZOMO, ci ludzie dobrowolnie przyszli do policji, a teraz są wykorzystywani jako narzędzia" - mówił. 

23:16

Sejm niebawem ma przystąpić do II czytania zgłoszonego przez PiS poselskiego projektu ustawy o SN. Przed przystąpieniem do niego, do protestujących przed Sejmem wyszli liderzy opozycji, m.in. szef PO Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru.

"Będziemy walczyć całą noc, ale mieliśmy świadomość tego, że mamy formalnie rzecz biorąc mniej głosów niż oni, w zawiązku z tym będziemy wydłużać (obrady)" - mówił Petru. "To jest początek, wszystko przed nami" - dodał.

23:07

- Za czasów rządów PO-PSL woda dla mieszkańców zdrożała o 70 procent - mówił we wtorek w Sejmie minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że nowe prawo wodne powinno zostać uchwalone w 2015 roku.

22:53

Sejm uchwalił nowe prawo wodne. Rząd zapewnia, że przepisy nie spowodują wzrostu kosztów za pobór wody dla przeciętnego Kowalskiego. Zdaniem opozycji za wodę zapłacą więcej wszyscy: rolnicy, przemysł i mieszkańcy.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 233 posłów, 210 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

22:50

Manifestanci wracają spod Pałacu Prezydenckiego pod Sejm.

22:45

Premier Beata Szydło znów jest na mównicy sejmowej. "Z dzisiejszego dnia proponuję, żebyście wszyscy państwo zapamiętali dwie prawdy: podwyżek wody nie będzie, reforma sądownictwa będzie" - powiedziała - zwracając się do posłów - premier. 

22:39

Tymczasem Sejm uchwalił prawo wodne.

22:26

- Ważne ustalenie - prezydenckie zmiany do ustawy o KRS wejdą w życie - napisał prezydencki minister Krzysztof Szczerski po spotkaniu Andrzeja Dudy z marszałkami Sejmu i Senatu.

22:20

Pod Pałacem Prezydenckim trwają protesty.

22:04

W Poznaniu też trwają manifestacje:

22:02

Przed godz. 22 Senat przerwał obrady. Wznowi je w środę o godz. 11.

21:56

Trwa spotkanie prezydenta Dudy z marszałkami Sejmu i Senatu.

21:54

Protesty trwają w całej Polsce, nie tylko w Warszawie.

21:49

Rafał Bochenek, rzecznik rządu: - Zamiarem było to, aby parlament mógł dokonywać wyboru kandydatów do KRS. A to, czy będzie to zwykła, czy kwalifikowana większość, zostanie rozstrzygnięte w parlamencie.

- Zawsze szanujemy decyzje pana prezydenta, który ma prawo do stosowania swoich konstytucyjnych uprawnień. My z kolei zapowiedzieliśmy, że zmienimy wymiar sprawiedliwości i będziemy to robili - dodał.

21:39

21:32

Przypomnijmy najważniejsze słowa, jakie dziś padły:

21:31

Tłumy pod Pałacem Prezydenckim. Przynieśli ze sobą zapalone świece. Część trzymała w rękach flagi biało-czerwone i unijne. Protestujący nieśli transparenty: "Jeden prezes, jedna partia, jedna wiara. Był stalinizm, teraz kaczyzm", "Tu są granice przyzwoitości". Skandowali: "wolne sądy, wolni ludzie", "chcemy weta".

21:26

Stefan Niesiołowski na antenie Polsat News: - Słowa prezydenta to pewna nowość. Do tej pory wszystko podpisywał w ciemno. PiS idzie jednak w zaparte, a za chwilę się przekonamy, jak to się skończy.

21:12

Nie wiadomo, czy prezydent Duda słyszy okrzyki manifestujących, bo od kilku minut trwa jego spotkanie z marszałkami Sejmu i Senatu.

21:10

"Wolne sądy! Chcemy weta!" - skandują ludzie pod Pałacem Prezydenckim. Są tam tłumy.

21:06

Tym, co dzieje się w Sejmie, zaniepokoił się także Kościół.

"Kościół apeluje do wszystkich ugrupowań politycznych, aby dążyły do porozumienia, które ma na celu dobro wspólne Polski i jej obywateli" - powiedział PAP we wtorek wieczorem rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik odnosząc się do debaty nad reformą sądownictwa.

"Sprawy dotyczące zmiany systemu sądownictwa nie leżą w kompetencjach Kościoła. Niemniej jednak Kościół nie może nie zauważyć, iż debata publiczna w tej kwestii coraz częściej idzie w kierunku konfrontacji i konfliktu" - dodał rzecznik.

21:01

Powinno się właśnie rozpocząć spotkanie prezydenta Dudy z marszałkami Sejmu i Senatu.

20:50

Manifestanci dotarli pod Pałac Prezydencki. O godz. 21 ma się odbyć spotkanie prezydenta z marszałkami.

20:45

"Nie wiedziałem o tym, że pan prezydent wystąpi z inicjatywą ws. noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa" - mówił we wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że był zaskoczony, ale zaznaczył, iż prezydent "ma prawo do swojego spojrzenia na cały system".

20:35

"Pan Prezydent przeszedł na stronę wroga" - powiedział Marian Kowalski na antenie TVP Info.

20:28

Przeciwnicy projektu nowelizacji ustawy SN ruszyli pod Pałac Prezydencki.

20:20

Sytuacja się zaognia. Bo jeśli prezydent Duda pozostanie konsekwentny, nie podpisze nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. A ten projekt koniecznie chcą przegłosować jeszcze dziś posłowie PiS.

20:19

Prawnicy, z którymi rozmawiała PAP są podzieleni w ocenie prezydenckiej inicjatywy nowelizacji ustawy o KRS. "Bardzo mi się podoba, zmusza do kompromisu" - mówi prof. Piotr Kruszyński. Zdaniem dr. hab. Ryszarda Piotrowskiego propozycja prezydenta jest niekonstytucyjna.

20:17

20:14

"Prawo i Sprawiedliwość jest konsekwentne w przeprowadzaniu reformy wymiaru sprawiedliwości. Przeprowadzimy tę reformę do końca, bo to należy się Polakom" - mówiła szefowa rządu. "Dzisiaj wymiar sprawiedliwości jest zdominowany i stoi po stronie korporacji sędziowskiej, adwokackiej i prawniczej. A wymiar sprawiedliwości ma stać po stronie obywateli" - oświadczyła premier.

Według niej każdy obywatel "ma wiedzieć", że wymiar sprawiedliwości będzie pracował uczciwie, sprawiedliwie, dobrze i dla każdego obywatela, a nie korporacji.

20:13

Sejm przeszedł do dziennego porządku obrad.

20:08

W głosowaniu nad niezwłocznym przejściem do drugiego czytania wstrzymali się od głosu poseł PiS Antoni Duda oraz Kornel Morawiecki z Wolnych i Solidarnych. Wszystkie partie opozycyjne były przeciw. 

20:05

- Sprawiedliwość społeczna jest celem, który nam przyświeca. Przywrócimy sprawiedliwy wymiar sprawiedliwości. Naprawiamy wasze błędy - mówi premier.

20:03

- Polacy oczekują zmian. (...) Te zmiany mają spowodować, że ludzie będą się czuli bezpiecznie, a korporacje sędziowskie będą służyć obywatelom. Skończył się czas sędziów na telefon - grzmi premier. 

Posłowie PiS reagują na wystąpienie premier gromkimi brawami. - Nikt nie spowoduje, że zawrócimy z tej drogi, nawet wy wrzeszcząc tu i tupiąc - mówi Beata Szydło.

20:00

Głos zabiera premier Beata Szydło. - PiS jest konsekwentne w przeprowadzaniu reformy wymiaru sprawiedliwości i przeprowadzimy tę reformę do końca - mówi premier. 

19:59

Rozpoczynają się trzyminutowe oświadczenia.

19:57

Głosowanie nad wnioskiem o niezwłoczne przejście do II czytania:

Za: 231; Przeciw 213; Wstrzymało się dwóch posłów.

19:54

Tymczasem Kancelaria Sejmu publikuje siedem pytań i odpowiedzi o reformę SN:

Więcej tutaj

19:48

Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy Sądu Najwyższego w I czytaniu:

Za: 211; Przeciw: 234. 

19:45

Przerwy nie będzie. Posłowie zagłosowali, by przejść do porządku dziennego.

19:44

Terlecki: Zgodnie z oczekiwaniem sali, zwracam wniosek formalny o przejście do porządku dziennego.

19:43

Posłowie Borys Budka i Jakub Kulesza także wnioskują o przerwę.

19:40

- Jeśli szanujecie tego człowieka (prezydenta - przyp. red.), przerwijcie natychmiast prace - grzmi Ryszard Petru.

19:39

Tymczasem na sali sejmowej Jarosław Kaczyński rozmawia przez telefon.

19:37

Dołączył się do tego Kosiniak-Kamysz. - Prezydent wyraźnie powiedział, że chce wstrzymania praca, spokojnej pracy nad ustawą. Z szacunku dla niego, wniosek o przejście do II czytania, jest obraźliwy dla prezydenta. Ta ustawa nie jest dla Polaków, to ustawa jest dla władzy. Panie marszałku, jest pan strażnikiem prowadzenia obrad w tym miejscu. Przerwa jest potrzebna, by ostudzić emocje.

19:34

Kamila Gasiuk-Pihowicz złożyła wniosek o przerwę.

19:31

Za chwilę odbędą się planowane głosowania w Sejmie.

19:30

Nowoczesna wcześniej złożyła wniosek do marszałka Sejmu o zdjęcie debaty o SN z porządku obrad.

19:28

Senator Jan Maria Jackowski mówił, że nie jest zaskoczony, ponieważ - jego zdaniem - Andrzej Duda "trzeci raz dał sygnał, że jest prezydentem autonomicznym, że samodzielnie podejmuje decyzje i waży je". Senator przypomniał, że 3-go maja Andrzej Duda złożył propozycję referendum w sprawie konstytucji, a potem zawetował ustawę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych.

19:22

Były premier Leszek Miller napisał na Twitterze:

19:20

Tymczasem poseł PiS Łukasz Rzepecki, napisał na Twitterze: Bardzo dobra decyzja Panie Prezydencie!

19:19

Premier Beata Szydło: Dla mnie najważniejsze jest to, by odbyła się reforma wymiaru sprawiedliwości, bo na to czekają Polacy; prezydent zgłosił swoją propozycję, którą uważam, że parlament rozważy. 

19:15

PAP nieoficjalnie: Spotkanie prezydenta Dudy z marszałkami odbędzie się o godz. 21.

19:07

Sejm pracuje jak wcześniej:

O godz. 19.30 głosowania ws. wniosków - o odrzucenie projektu ustawy o SN oraz o skierowanie tego projektu do II czytania bez odsyłania do komisji.

18:59

Tymczasem o bezzwłoczne przejście do II czytania projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, bez odsyłania go do komisji, wniósł do Sejmu przedstawiciel wnioskodawców Andrzej Matusiewicz (PiS).

18:56

W obecnym kształcie zarówno uchwalone zmiany w ustawie o KRS i ustroju sądów, jak i projekt nowej ustawy o SN burzą porządek konstytucyjny - oceniło w wydanej we wtorek uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie. Uchwała została przekazana prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

18:50

Tymczasem pod Sejmem...

18:46

"Projekt zmian w ustawie o KRS zgłoszony przez prezydenta może być procedowany bez konieczności podpisywania przez Andrzeja Dudę uchwalonej wcześniej przez Sejm noweli o KRS" - mówi rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. 

"Liczymy, że projekt o KRS zgłoszony przez prezydenta będzie szybko procedowany. Gdy zostanie on uchwalony, to wtedy prezydent może podpisać w krótkim czasie obie nowele o KRS" - dodaje. 

18:43

Tymczasem w Sejmie wciąż trwa debata na temat nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

18:41

"Nie mówimy "nie" inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy, ale żeby projekt prezydenta mógł być procedowany, musi on podpisać nowelę ustawy o KRS" - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Dodała, że propozycja prezydenta nie była uzgodniona z PiS.

18:35

Na stronie prezydenta opublikowano we wtorek, złożony w Sejmie, projekt Andrzeja Dudy noweli ustawy o KRS. Wprowadza ona wymóg 3/5 głosów przy wyborze przez Sejm członków KRS-sędziów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Prezydencki projekt ustawy o KRS

18:20

Zaczyna się liczenie.

18:15

- Polacy oczekują sprawiedliwości w sądach. Prezydent powiedział jasno - nie podpisze ustawy o SN, jeśli jego propozycja nie zostanie rozważona. Nie można więc teraz rozmawiać o SN, a o KRS. Ale na spokojnie, jak mówił prezydent. Spokój jest potrzebny przez okres wakacji. Nie jest spokojnie też w domach naszych rodaków, bo nie wiedzą, co ich czeka następnego dnia. To ważne oświadczenie prezydenta, ale ono nie kończy sprawy. Wstrzymanie prac jest konieczne. Marszałek Kuchciński powinien natychmiast podjąć taką decyzję. Nie będziemy bronić sędziów, sądów, ale prawa naszych rodaków do dochodzenia do sprawiedliwości - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Czekamy na wyrzucenie tej ustawy do kosza. Liczę, że marszałek wyjdzie i powie: pomyliliśmy się. Naprawą błędu jest dziś wycofanie się z ustawy o Sądzie Najwyższym - dodał.

18:13

18:11

- Może wystarczyło procesu upokarzania, że Kancelaria Prezydenta mieści się na Nowogrodzkiej... Prezydent jest głową państwa i liczę, że zawsze będzie o tym pamiętał. A jeśli tak będzie, to będziemy go wspierać - dodał Schetyna.

18:09

- To porażka prezesa Kaczyńskiego. Spektakularna i pokazowa - dodaje Schetyna. - 3/5 głosów? To krok w dobrą stronę. Można na tym budować. Nie wystarczy to jednak, bo sugerowałbym, by prezydent rozmawiał ze wszystkimi klubami parlamentarnymi, nie tylko z Kukiz'15.

18:08

18:06

- Po tym, co powiedział Duda, ustawa ląduje w koszu. Z ulgą przyjmuję aktywność prezydenta. To poważny konflikt i kryzys polityczny. Liczymy na zaangażowanie prezydenta Dudy. Kto, jak nie prezydent, ma wziąć udział w zakończeniu tego kryzysu - mówi Grzegorz Schetyna, szef PO.

18:05

Konsternacja w obozie PiS.

"Propozycja, którą we wtorek przedstawił prezydent Andrzej Duda nie była absolutnie uzgodniona z Prawem i Sprawiedliwością" - powiedziała PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Musimy się zastanowić, jak się do niej odnieść" - dodała.

18:01

W Sejmie wciąż trwa debata. - Chcemy oddać sądy polskiemu społeczeństwu i podnieść standardy etyczne w polskim sądownictwie - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

18:00

- Wzywamy wszystkie ugrupowania do poparcia tej poprawki, która sprawi, że nie będzie monopolu jednej partii - mówi z kolei wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

17:58

- Jak zobaczyłem oświadczenie pana prezydenta, to pocałowałem ekran telewizora - uśmiecha się Kukiz.

17:57

- Gdybyśmy mieli realny wpływ na władzę, gdyby PiS nie mogłoby samodzielnie władzy sprawować, ustawa ta miałaby zdecydowanie inne brzmienie. Trzeba jednak grać tym, co się ma. Z całą pewnością ten akt pana prezydenta należy uznać za nasz sukces - dodał Kukiz.

17:54

- Bardzo serdecznie dziękuję. Panie prezydencie, bardzo dziękujemy, że uwzględnił pan kilka naszych uwag, które przedstawiliśmy na spotkaniu z panem wczoraj. Co prawda jesteśmy zwolennikiem sędziów przez obywateli, ale z całą pewnością większość kwalifikowana demokratyzuje państwo. Zresztą taką poprawkę zgłaszaliśmy, ale Bogu dzięki, że temat wrócił - mówi Paweł Kukiz, przewodniczący Kukiz'15.

17:53

- Z tego co wiem, to chodzi o jeden przepis - większość 3/5 głosów. To nawiązanie do projektu partii Kukiz'15. Takie rozwiązanie, nawet przy tych wątpliwościach konstytucyjnych, byłoby wystarczające i lepsze niż zwykła większość. Co to oznacza w praktyce? Że nie wystarczy zwykła większość partii PiS, ale trzeba będzie kandydaturę uzgodnić z innymi partiami. Dzięki temu będzie to wybór lepszy merytorycznie - mówi przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski.

17: 49

- Większość kwalifikowana jest dobrym krokiem, ale niewystarczającym. Proponowaliśmy większość 2/3 - przekonuje Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

17:47

- Ważne jest wystąpienie prezydenta, który mówił o 3/5 i że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym - mówi Ryszard Petru.

17:44

3/5 głosów to 276 głosów. Prawo i Sprawiedliwość nie ma więc większości.

17:42

Trzeba przyznać, że słowa prezydenta są sporym zaskoczeniem.

17:41

- Przyznam szczerze, że nie sądzę, by taka sytuacja się zdarzyła. Trudno, by tylko jeden obóz polityczny decydował o obsadzie KRS. Chcę powiedzieć liderom politycznym, posłom, rodakom - nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli moja maleńka ustawa nie zostanie uchwalona - powiedział Duda.

17:40

- Zgłosiłem dwie małe zmiany w ustawie KRS do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Chcę, by sędzia KRS był wybierany większością 3/5 głosów - mówi prezydent. Brzmi to sensacyjnie, bo oznacza, że PiS nie ma większości.

17:38

- Jako prezydent chcę powiedzieć jedno: mam mocną świadomość, od lat ugruntowaną, że Polacy nie są zadowoleni z wymiaru sprawiedliwości. Wymiar sprawiedliwości wymaga zmian. Nie jest to uprzywilejowana kasta, a 10 tys. zł to nie jest zła pensja, Polacy pracują za mniej. Zgadzam się, że jest potrzebna reforma KRS. Zgadzam się z zasadniczymi kierunkami tej reformy. Zgadzam się, że reforma SN też jest potrzebna, ale powinna być to reforma przeprowadzana mądrze i spokojnie - przekonuje prezydent Duda.

17:37

Przemawia prezydent Andrzej Duda.

17:36

17:34

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio w oświadczeniu wydanym we wtorek w Strasburgu, odnoszącym się do projektów polskich ustaw dotyczących sądownictwa, napisał, że niezależność sądownictwa jest podstawowym elementem rządów prawa.

W oświadczeniu, przesłanym PAP, szef KW, organu doradczego Rady Europy, wyjaśnił: "Zostałem poinformowany, że polski parlament przyjmuje kilka ustaw w sprawie systemu sądownictwa, dotyczących m.in. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego".

17:32

Czekamy na przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. Trochę się opóźnia.

17:30

Politycy PSL przygotowali petycję do prezydenta Andrzeja Dudy, w której zwracają się o to, by nie podpisywał złych - ich zdaniem - zmian w prawie dotyczących sądownictwa. We wtorek przed Pałacem Prezydenckim politycy PSL zbierali podpisy pod petycją.

"W naszym przekonaniu dzisiaj nastąpi likwidacja Sądu Najwyższego i jeżeli ktoś chce dowiedzieć się jak będzie wyglądał wymiar sprawiedliwości a la PiS wystarczy popatrzeć jak funkcjonuje Trybunał Konstytucyjny, czyli po prostu nie funkcjonuje" - powiedział poseł PSL Piotr Zgorzelski na wtorkowym briefingu przed Pałacem Prezydenckim.

17:29

"Rezygnacja z konsultacji społecznych pozbawia obywateli wpływu na funkcjonowanie, niezbędnego w demokracji, trójpodziału władz" - napisali we wtorek w liście w sprawie poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, skierowanym do marszałków Sejmu i Senatu, członkowie Rady Dialogu Społecznego.

Zdaniem sygnatariuszy listu, poselski projekt nowej ustawy o SN jest "aktem prawnym kluczowym dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce". Dodają, że jako projekt poselski jest procedowany bez konsultacji społecznych, co może spowodować "złą jakość stanowionego prawa".

17:27

Tymczasem gorąco jest też pod Wawelem. Dziś, tradycyjnie, jest tu Jarosław Kaczyński, który odwiedza grób prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

17:23

Krajowa Rada Sądownictwa apeluje do prezydenta o weto wobec ustaw o KRS oraz o ustroju sądów powszechnych - poinformował we wtorek rzecznik KRS Waldemar Żurek. Rada wydała również krytyczną opinię ws. projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

"To apel Krajowej Rady Sądownictwa do prezydenta Rzeczypospolitej, to apel, by te dwie ustawy - o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów - prezydent zawetował. Będziemy prosić o to pana prezydenta" - powiedział sędzia Żurek. Jak dodał, sędziowie spotkają się we wtorek pod Pałacem Prezydenckim o godz. 21 w ramach protestu przeciwko planowanym zmianom w sądownictwie. "Jednocześnie Rada zwróciła się z prośbą do pana prezydenta o jak najszybsze spotkanie z przedstawicielami KRS" - powiedział dodając, że spotkania z przedstawicielami Rady były do tej pory "dobrą praktyką każdego prezydenta".

17.15

Na sali plenarnej kolejni posłowie zadają pytania, ławy rządowe są puste.

17:13

Adwokatura sprzeciwia się zmianom ustrojowym dokonywanym bez zmiany konstytucji i apeluje do władz o poszanowanie i ochronę ładu konstytucyjnego. Taką uchwałę podjęła w związku z nowelami ustaw o ustroju sądów i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz pracami nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym.

"Obywatele oczekują prawdziwych reform: odformalizowania i uproszczenia skomplikowanych procedur, zniesienia barier sądowych, wprowadzenia rozwiązań prawnych zwiększających tempo rozpoznawania spraw, w tym nowoczesnego zarządzania i szerokiej informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, jak również podniesienia efektywności modelu rozpoznawania spraw. Uchwalone i projektowane zmiany, skutkując upolitycznieniem wymiaru sprawiedliwości, nie mogą przyczynić się do jego usprawnienia" - czytamy w podjętej we wtorek uchwale Naczelnej Rady Adwokackiej, którą otrzymała PAP.

17:09

- Żona polityka PiS, który się nad nią znęcał, nie będzie mogła się ubiegać o sprawiedliwość. 20-letni Sebastian, w którego samochód uderzyła kolumna Beaty Szydło, też nie będzie mógł domagać się sprawiedliwości w sądzie - powiedział szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

17:03

Przed Sejmem gromadzą się politycy i zwolennicy opozycji. Wskazują, że procedowany w parlamencie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym "narusza zasadę trójpodziału władzy". Zebrani mają też zastrzeżenia do sposobu, w jaki posłowie pracują nad poselską propozycją. Mają ze sobą narodowe flagi oraz antyrządowe transparenty. Wśród zgromadzonych przed Sejmem są członkowie i zwolennicy: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Razem, Zielonych czy Obywateli RP - donosi IAR.

17:01

- Jesteście hańbą Rzeczypospolitej! Polacy was rozliczą! - krzyczał z mównicy poseł Piotr Musiło.

16:58

- Dzisiaj jest pogrzeb polskiej Konstytucji. Polska powinna być w żałobie - mówi w Sejmie poseł Krzysztof Truskolaski z Nowoczesnej.

16:57

O godz. 17.30 przemówienie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Polski oddział Amnesty International wzywa prezydenta do weta.

16:54

"To byłoby sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów, która gwarantuje zachowanie ich niezależności. Zasada ta jest wpisana w standardy Rady Europy" - stwierdził sekretarz generalny.

16:47

Tymczasem sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland w liście do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wyraził zaniepokojenie projektem ustawy o Sądzie Najwyższym i zaapelował o przestrzeganie standardów Rady oraz unikanie pośpiechu podczas prac w parlamencie - donosi Polska Agencja Prasowa.

16:43

- Nie było jeszcze mowy o ograniczeniu zatrudnienia profesorów, preferencje dla szkoły krajowej sędziów i prokuratorów. Chcę zwrócić uwagę, że posłowie mają prawo być profesorami na uczelni. Myślę, że nasze obciążenie jest takie same jak posłów. Co to oznacza? Że zostanie ograniczony dopływ myśli intelektualnej, bo profesorowie są przywiązani do swojego zawodu. Nie sądzę, by z tego zrezygnowali tylko dlatego, że pan minister Ziobro ograniczył im taką możliwość - dodaje. - W dodatku to kwestia ograniczania możliwości realizowania się przez sędziów także w sferze naukowej.

16:40

16:37

- Zbliżamy się do formuły Kodeksu Hammurabiego, że na każdy przypadek mamy mieć przepis - mówi prezes Gersdorf. - Nie można podawać półprawd jako prawdy. Nie można podawać ćwierćprawd jako prawdy. Bo to przyjmowane jest przez społeczeństwo jako prawda - dodaje.

16:30

W Sejmie trwa burzliwa debata na temat Sądu Najwyższego. Tymczasem I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf, zwołała konferencję prasową.

16:03

Prowadzący obrady Sejmu wicemarszałek Joachim Brudziński poinformował, że jest pięć godzin opóźnienia w porządku dziennym, a do pytań w debacie zapisało się ponad 160 posłów.

*Od godziny 9.00 we wtorek trwa w Sejmie burzliwa debata na temat proponowanych przez PiS zmian w Sądzie Najwyższym. O godz. 16 prowadzący obrady Sejmu wicemarszałek Joachim Brudziński poinformował, że jest pięć godzin opóźnienia w porządku dziennym, a do pytań w debacie zapisało się ponad 160 posłów.

"To nie posłowie kradli 50 złotych, wiertarki, pendrive'y, kiełbasę i spodnie, to występki sędziów" - podkreślił Zbigniew Ziobro podczas swojego wystąpienia w obronie projektu PiS. Jego zdaniem, Sąd Najwyższy ma "postkomunistyczny rodowód". Minister sprawiedliwości wypowiedział się również krytycznie na temat pierwszej prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Gersdorf. "Pani prezes niestety nie jest w stanie wyprowadzić wniosku, że jest problem, kryzys związany z poczuciem standardów moralnych, zasad etyki części środowiska sędziowskiego" - mówił. "Nie, pani prezes Gersdorf jest skłonna upatrywać problemu w mediach i w prasie i ewentualnie w tych politykach, którzy chcą z tych afer, które ujawniają się każdego dnia, wyciągać wnioski" - dodał.

Głos zabrał także Borys Budka z PO, który nazwał PiS "zabójcami polskiej demokracji". Odpowiedział na to Antoni Macierewicz, który oskarżył Budkę o "bezczelne kłamstwa", opozycja zaczęła wówczas krzyczeć: "Do Putina!".

W swoim wystąpieniu Stanisław Piotrowicz z PiS wskazał, że jego partia "nie cofnie się ani na krok".

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej wezwała z kolei z mównicy do pojawienia się przed Pałacem Prezydenckim o godzinie 21. Jak poinformował Pałac Prezydencki, o godzinie 17:30 planowane jest oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy na temat zmian w SN.

"Nie weźmiemy udziału w tej hucpie" - oświadczył natomiast poseł Kukiz’15, krytykując sposób procedowania i dyskusję nad zmianami proponowanymi przez PiS. 

Od rana gorąca atmosfera w Sejmie. Zobacz, co się działo!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje