Reklama

Reklama

Schetyna zainaugurował działalność Klubów Obywatelskich

Kluby Obywatelskie - to będzie przestrzeń polskiej wolności i odpowiedzialności - powiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podczas ogólnopolskiej inauguracji Klubów Obywatelskich, która odbyła się w poniedziałek w Krakowie. Schetyna powiedział, że inauguracja Klubów Obywatelskich to symboliczny moment.

"Chcemy otworzyć nową część PO i pokazać, że potrzebne jest miejsce do rozmowy, do debaty" - mówił lider Platformy do kilkuset osób zgromadzonych w gmachu Opery Krakowskiej. Podkreślił, że pomysł doskonalił się w ramach wielu spotkań. "To jest ważne, jak zaczniemy, że jest nas tak wielu" - mówił Schetyna. 

Prosił wszystkich o zaangażowanie, bo - jak przekonywał - inicjatywa Klubów Obywatelskich "rozpoczyna się w jednym miejscu, a potem ta idea rozmowy i debaty rozszerza się na cały kraj".   "Chcemy pokazać, że potrafimy ze sobą rozmawiać nie używając języka nienawiści i agresji, bo to dziś jest szczególnie ważne" - podkreślił szef Platformy.   

Reklama

Do dyskusji podczas krakowskiej inauguracji działalności Klubów Obywatelskich pod hasłem "Polska 2016 - wyzwania i zagrożenia" zaproszono bp. Tadeusza Pieronka i prof. Jerzego Hausnera.   

Bp Tadeusz Pieronek ocenił, że ostatnie lata w Polsce wskazują na to, że nie potrafimy ze sobą rozmawiać, nie potrafimy posługiwać się językiem przyjaznym. "Wydaje mi się, że ta jakość naszego człowieczeństwa sprawia, że polityka jest taka, jaka jest" - zaznaczył.   

Według niego wielką słabością polityki jest to, że partie polityczne, które w systemie demokracji są potrzebne, realizują politykę na własną korzyść i zapominają o tym, iż mają obowiązek po dojściu do władzy dbać o dobro wszystkich. "Zaraz po objęciu władzy robi się czystkę, bo chce się wszystko robić na własne kopyto, jeśli to się robi na bardzo szeroką skalę i kryterium polityczne wystarczy, żeby kogoś wyrzucić z pracy, to jest fatalnie. Gdzie tu etyka?" - pytał biskup.   

Bp. Pieronek zwrócił uwagę, że Polska jest krajem od ponad 1000 lat budowanym na etyce chrześcijańskiej. "Gdzieś ten świat się kręci na takiej orbicie, która nie pozwala, żebyśmy mogli żyć ze sobą w zgodzie. Nie jest to możliwe, kiedy w jakikolwiek sposób pielęgnujemy nienawiść jeden do drugiego" - podsumował.   

Bp Pieronek krytykował koalicję PO-PSL za brak dyskusji ze społeczeństwem dotyczącej spraw światopoglądowych takich jak zapłodnienie in vitro czy konwencja antyprzemocowa. "Ta dyrektywa nie była obowiązkiem, jest cały szereg spraw, które zostały wprowadzone do prawodawstwa polskiego, nie zastanawiając się nad tym, że sami zakładamy na siebie pułapki. To wszystko wynika z braku jakiejś rzetelnej tożsamości" - mówił hierarcha.   

Biskup pytany o milczenie Kościoła w sprawie bieżącej sytuacji politycznej w kraju odpowiedział: "Mówiło się, niech się Kościół do polityki nie pcha, to dlaczego miałby się pchać teraz?".   Prof. Jerzy Hausner, który określił siebie jako "grzesznika, który uczestniczył w sprawowaniu władzy", mówił: "Nie chcę się usprawiedliwiać (...), bo nie daliśmy rady, ale zanim będziemy mówili o naszym wspólnym problemie, to chodzi o przyzwoity rachunek sumienia" - zaznaczył. Jak dodał, ci którzy sprawowali władzę, grzeszyli przez lata "pychą i gnuśnością".   

"Nie rzecz w tym, by wszystkim po kolei wszystko wypominać, ale trzeba sobie jasno powiedzieć, ten syndrom nie powstał za sprawą jednego rządu, to wszystko jest wynikiem postępowania kolejnych rządów i wszystkich partii, które rządziły: i SLD, i PSL, i PO, i PiS" - powiedział prof. Hausner. - "Każde z tych ugrupowań ma swoje na sumieniu, każde mogło naprawiać państwo, a niekoniecznie to robiło" - dodał.   

Stworzenie 400 klubów obywatelskich Schetyna zapowiedział w styczniu podczas swojego inauguracyjnego wystąpienia w roli szefa PO. Organizuje je Instytut Obywatelski, think tank PO. Powołanych już zostało 16 regionalnych koordynatorów tego projektu; całość koordynuje szef podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama