Reklama

Reklama

Schaeuble krytykuje Austrię i ostrzega przed rozpadem Schengen

​Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble skrytykował w piątek władze Austrii za podjęcie jednostronnej decyzji o drastycznym ograniczeniu liczby przyjmowanych uchodźców; ostrzegł przed negatywnymi skutkami ewentualnego rozpadu strefy Schengen.

- Zamurowało mnie, gdy dowiedziałem się, że ta decyzja (podjęta przez Austrię) nie została z nami skonsultowana - powiedział Schaeuble w wywiadzie dla internetowego wydania tygodnika "Der Spiegel". - Kanclerz Angela Merkel starała się w minionych miesiącach uzgadniać (swoją politykę migracyjną) z Austrią - zaznaczył minister.

Zastrzegł, że zdaje sobie sprawę, iż "możliwości krajów UE nie są nieograniczone". Jak dodał, kontrole graniczne przywróciła także Szwecja - przez dziesięciolecia jeden z najbardziej otwartych krajów dla imigrantów.

Austria przyjmie w tym roku tylko 37,5 tys. ubiegających się o azyl, w 2017 roku 35 tys., w 2018 - 30 tys. i w 2019 (do 30 czerwca) - 25 tys. W sumie będzie to maksymalnie 127,5 tys. osób, co odpowiada 1,5 proc. liczby ludności Austrii.

Reklama

Schaeuble zaprzeczył, jakoby Niemcy ze swoją polityką imigracyjną znalazły się w izolacji. - Zgadzamy się w UE co do tego, że musimy zmniejszyć presję migracyjną - wyjaśnił szef resortu finansów.

"Dramatyczne zagrożenie dla Europy"

- Zniszczenie systemu Schengen stworzyłoby dramatyczne zagrożenie dla Europy - politycznie i gospodarczo - ostrzegł niemiecki polityk. - Dlatego Europejczycy muszą jak najszybciej zainwestować miliardy w Turcji, Libii i Jordanii i innych krajach regionu; każdy kraj tyle (pieniędzy) ile jest w stanie - powiedział Schaeuble.

Minister odniósł się do swego kontrowersyjnego pomysłu dodatkowego podatku od paliw w krajach UE, który miałby pomóc w zgromadzeniu środków na politykę migracyjną. Jak zaznaczył, Niemcy nie potrzebują takich dodatkowych źródeł finansowania, ponieważ ich sytuacja budżetowa jest dobra. "Zaproponowałem, aby kraje, które dysponują mniejszymi środkami, zastanowiły się nad takim podatkiem" - wyjaśnił Schaeuble. "Nie mamy czasu, żeby o tym miesiącami debatować" - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy