Reklama

Reklama

RBNiO: Przeciwnik szykuje uderzenie na Debalcewe i Mariupol

​Oddziały prorosyjskich separatystów szykują się do uderzenia na ukraińskie siły rządowe w okolicach miast Debalcewe i Mariupol w obwodzie donieckim - oświadczył w sobotę przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Wołodymyr Polowyj.

- Według danych operacyjnych wojska rosyjsko-terrorystyczne gromadzą siły do dalszych działań ofensywnych na kierunku debalcewskim i mariupolskim - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.

Reklama

Polowyj poinformował, że przez kontrolowane przez separatystów przejścia graniczne aktywnie przerzucana jest z Rosji na Ukrainę broń, amunicja i paliwo. W regionie, w którym działają rebelianci, zauważono większą liczbę czołgów, transporterów opancerzonych oraz wyrzutni rakietowych Grad i Uragan (Huragan).

Polowyj oświadczył, że z położonego na północny wschód od Doniecka miasta Debalcewe wywożona jest ludność cywilna. Dodał, że w sobotę obowiązuje tam porozumienie o wstrzymaniu ognia. Reprezentant separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin oznajmił z kolei, że w sobotę ewakuacja mieszkańców miasta nie jest planowana.

Przedstawiciel RBNiO poinformował na spotkaniu z dziennikarzami, że ostatniej doby w walkach z separatystami zginęło pięciu, a rannych zostało 26 ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama