Reklama

Reklama

Rada Krajowa Nowej Lewicy wybrała zarząd partii i podzieliła obowiązki wiceprzewodniczących

Podczas sobotnich obrad Rada Krajowa Nowej Lewicy wybrała m.in. 53-osobowy Zarząd Krajowy, podzieliła obowiązki pomiędzy czternastu wiceprzewodniczących, a także powołała m.in. radę programową i komisję historyczną. Ustalono, że Krzysztof Gawkowski w sprawach bieżących będzie zastępował pod nieobecność Roberta Biedronia.

W sobotę w jednym z warszawskich hoteli przez ponad trzy godziny obradowała Rada Krajowa Nowej Lewicy. Podczas posiedzenia Rada m.in. wybrała 53-osobowy Zarząd Krajowy, na który składają się współprzewodniczący partii Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty, 14 wiceprzewodniczących, sekretarz generalny i 36 nowo wybranych członków i członkiń m.in. współprzewodniczący województw.

"Dziękuję serdecznie za wybór do Zarządu Krajowego Nowej Lewicy" - napisała na Twitterze Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

"Miło mi zakomunikować,że na dzisiejszej Radzie Krajowej Lewicy zostałam wybrana członkinią Zarządu Krajowego partii,członkinią Komisji Programowej oraz Komisji Statutowej. Cieszę się na nowe wyzwania i wspólną pracę z Koleżankami i Kolegami z Nowej Lewicy!" - skomentowała Anna-Maria Żukowska.

Reklama

Do Zarządu Krajowego został wybrany także Tomasz Trela. "Dzięki za głosy i dalej walczymy o silną, konsekwentną, wygrywającą i podmiotową Lewicę" - napisał poseł na Twitterze.

Rada Krajowa Nowej Lewicy - zakres działania wiceprzewodniczących

Podczas Rady Krajowej zatwierdzono zakres działania wiceprzewodniczących partii. Marek Dyduch będzie odpowiadał m.in. za politykę historyczną i sprawy ochrony środowiska, Krzysztof Gawkowski m.in. za obronę narodową i służby specjalne, Arkadiusz Iwaniak za rolnictwo, Łukasz Komoniewski za infrastrukturę, Anita Kucharska-Dziedzic za zdrowie, politykę społeczną i rodzinę, Beata Maciejewska za klimat i energię, Anna Mackiewicz za edukację, sport i turystykę, Wanda Nowicka za sprawy mniejszości etnicznych, politykę senioralną i łączność Polaków z zagranicą.

Paulina Piechna-Więckiewicz będzie odpowiedzialna za kwestie dotyczące samorządu, Małgorzata Moskwa-Wodnicka - za politykę regionalną, Joanna Scheuring-Wielgus - za kulturę i środki przekazu, Andrzej Szejna - za sprawy zagraniczne i Unii Europejskiej, Krzysztof Śmiszek - za praworządność i prawa człowieka, a Dariusz Wieczorek za gospodarkę i finanse publiczne.

Ponadto Gawkowski w sprawach bieżących będzie zastępował pod nieobecność Roberta Biedronia (szefa frakcji Wiosny). Ustalono także, że to prezydium Zarządu Krajowego będzie odpowiedzialne za podejmowanie decyzji politycznych i bieżące zarządzanie.

Podczas Rady Krajowej powołano krajowy sąd partyjny oraz komisje rewizyjną, statutową i radę programową. Utworzono także komisję historyczną, który będzie się zajmowała polityką historyczną i dorobkiem historycznym lewicy - na jej czele stanął były przewodniczący SLD Krzysztof Janik. 

Robert Biedroń o rządach PiS: Jedyne, co wstało z kolan, to na pewno ceny

W sobotę Nowa Lewica zorganizowała w stolicy Radę Krajową - pierwszą po połączeniu dawnych SLD i Wiosny oraz wyborze władz partyjnych. - To klucz zamykający cały proces wyborczy. W nowy rok wejdziemy z uporządkowaną sytuacją wewnętrzną - zapowiadał Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Wydarzenie rozpoczęło wspólne wystąpienie liderów formacji. Na scenie ustawiono dwa stoły wigilijne: pierwszy ilustrował ceny spożywczych produktów z 2015 roku, gdy PiS przejmował władzę, a sąsiedni obecny koszt tych samych artykułów.

- Te stoły są dla pięcioosobowej rodziny. W 2015 r. barszcz kosztował ją 14 zł, karp - 15 zł. Teraz te ceny to 21 zł za barszcz i 28 zł za karpia. One są postawione na głowie, trzeba postawić je na nogi - ocenił Czarzasty. Liderzy partii wyliczyli, że ceny niemal wszystkich produktów wzrosły o kilkadziesiąt procent. 

- Minęło sześć lat rządów PiS. Obiecywali nam, że Polska wstanie z kolan. Po sześciu latach możemy jasno powiedzieć: jedyne, co wstało z kolan, to na pewno ceny - zauważył Biedroń. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje