Reklama

Reklama

Quiz o polskim wojsku. Wynik 10/15 to spory sukces

Dlaczego salut polski jest wyjątkowy, czym wyróżnia się okręt ORP Orzeł, a także co robi żołnierz, gdy słyszy capstrzyk? Między innymi o to pytamy w quizie Interii z okazji Święta Wojska Polskiego. Liczy 15 pytań i nie wszystkie są łatwe. Przekonaj się, ile wiesz o naszej armii.

Co roku 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Ustanowiono je w 1992 roku i jest to dzień wolny od pracy. Data nie jest przypadkowa - 15 sierpnia 1920 roku pierwsze oddziały 21. Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie rzeki Wieprz podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Doskonała strategia polskiej armii, dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego, sprawiła, że pokonaliśmy najeźdźców z Rosji Radzieckiej. Zdaniem historyków ten triumf uratował nie tylko II Rzeczpospolitą, ale i inne państwa europejskie. Ważną postacią przy opracowywaniu manewru znad Wieprza był też gen. Tadeusz Rozwadowski.

Reklama

Quiz o polskiej armii. Pytania o historię, tradycje, wyposażenie i stopnie wojskowe

Przed II wojną światową 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza. W czasach PRL, gdy Polska była uzależniona od Moskwy, nie pozwolono nam świętować w dniu-symbolu triumfu nad bolszewicką nawałą.

Ponad 100 lat później, gdy Rosja napadła na Ukrainę, coraz większą uwagę zwracamy na wojsko: stan jego wyposażenia, liczebność czy umiejętności. Wojna spowodowała, że wielu z nas zainteresowało się tematyką militarną. Ile więc wiesz o Wojsku Polskim, jego historii, bojowym sprzęcie i żołnierskiej tradycji? Sprawdź się w quizie Interii!


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy