Reklama

Reklama

Projekt ustawy o mniejszościach narodowych

- Posługiwanie się językami mniejszości narodowych i etnicznych oraz językiem regionalnym jako językami pomocniczymi nie tylko przed organami gmin, ale także powiatów - zakłada projekt noweli ustawy o mniejszościach narodowych, nad którym w czwartek debatował Sejm.

Kluby sejmowe w debacie podzieliły się w sprawie projektu. PiS i PSL zapowiedziały, że nie poprą projektu. Poseł sprawozdawca komisji Ryszard Galla (niezrz.) zgłosił podczas debaty poprawkę techniczną; projekt trafił więc ponownie do komisji.

Obecnie językami pomocniczymi można się posługiwać jedynie przed organami gminy. Projektowana zmiana umożliwi organom gminy i powiatu używanie dwujęzycznych dokumentów oraz zwracanie się do organizacji mniejszości narodowych i etnicznych z pismami dwujęzycznymi.

Projekt noweli ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym przygotowała grupa posłów.

Reklama

Konsensus z 2005

Marek Ast (PiS) zapowiedział podczas debaty, że jego klub będzie głosować przeciwko projektowi ustawy. Jego wątpliwości wzbudziło proponowane rozszerzenie na powiaty możliwości posługiwania się językami mniejszości narodowych i etnicznych. Pytał, czy konieczna jest tak ważna zmiana. Przekonywał, że narusza to "w jakiś sposób" konsensus zapisany w pierwotnej ustawie z 2005 r.

Aleksandra Trybuś-Cieślar (PO) rekomendując przyjęcie nowelizacji zauważyła, że nowe zapisy są m.in. realizacją zaleceń organizacji międzynarodowych i krajowych

Projektu ustawy nie popiera też PSL. Poseł Stronnictwa Artur Dębski przekonywał, że choć jego klub stoi na straży wolności obywatelskich, nie poprze zmian. Jego zdaniem Sejm powinien zająć się osobami głuchymi, które są "w pewien sposób wykluczone" m.in. z prawa do rzetelnej wiedzy.

Eugeniusz Czykwin (SLD) przypomniał, że prace nad ustawą o mniejszościach narodowych rozpoczęto na początku lat 90., a ustawę udało się uchwalić dopiero w 2005 r.

- Dziś nikt nie kwestionuje zasadności ustawy - mówił polityk SLD. 

Ochrona tożsamości kulturowej

Zwrócił uwagę na zgłoszone do projektu wnioski mniejszości. Jeden dotyczy dopisania do wykazu mniejszości greckiej. Przekonywał, że w ten sposób naprawiony zostanie błąd popełniony przy uchwalania pierwotnej ustawy w 2005 r.

Najważniejszym skutkiem społecznym projektowanych zmian ustawy ma być pełniejsza ochrona tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, a także zwiększenie szans na ich rozwój - podkreślono w uzasadnieniu do nowelizacji.

Projekt noweli przewiduje możliwość powołania pełnomocnika do spraw mniejszości narodowych i etnicznych przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę i marszałka województwa.

Informacje o wyznawanej religii

Projektowana zmiana rozszerza na powiaty możliwości posługiwania się językami mniejszości narodowych i etnicznych oraz językiem regionalnym, jako językami pomocniczymi. Dzięki temu językiem pomocniczym można się będzie posługiwać nie tylko w urzędach gminy i podległych im jednostkach, ale także w urzędach powiatowych i jednostkach podległych.

Projekt wprowadza definicje organizacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz instytucji kulturalnej mającej istotne znaczenie dla kultury mniejszości.

Zgodnie z projektem noweli z ustawy usunięto przepisy dotyczące ujawniania informacji o wyznawanej religii. Na tę kwestię zwracał uwagę resort sprawiedliwości. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy