Reklama

Reklama

Prezydent Grybauskaite nie przyjedzie do Warszawy na 11 listopada

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite nie przyjedzie do Warszawy na niedzielne obchody Święta Niepodległości - oświadczyła w poniedziałek jej rzeczniczka. Po raz pierwszy do pięciu lat w Warszawie w dniu 11 listopada zabraknie przywódcy Litwy.

Jak poinformowała agencję BNS rzeczniczka Daiva Ulbinaite, litewska prezydent zrezygnowała z wyjazdu do Warszawy z powodu "niezwłocznych kwestii związanych z polityką wewnętrzną".

Reklama

W liście gratulacyjnym do prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego z okazji Święta Niepodległości Grybauskaite zaproponowała spotkanie na początku grudnia lub w innym dogodnym dla niego terminie w celu "omówienia ważnych dla Litwinów i Polaków kwestii, a także spraw związanych ze współpracą regionalną" - zaznaczyła rzeczniczka.

Za rządów poprzedniego prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa ukształtowała się tradycja, że przywódca Litwy uczestniczy w Warszawie w obchodach Święta Niepodległości Polski 11 listopada, a polski przywódca przyjeżdża do Wilna 16 lutego na Dzień Niepodległości Litwy.

Przed miesiącem doradca Grybauskaite ds. polityki zagranicznej Jovita Neliupsziene wyraziła opinię, że Litwa opowiada się za przerwą w - jak to określiła - "fasadowych" spotkaniach dwustronnych.

W ostatnim czasie stosunki między Wilnem a Warszawą są napięte z powodu różnej oceny sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Polacy na Litwie krytykują nową ustawę o oświacie, która w ich ocenie zagraża polskiemu szkolnictwu w tym kraju, domagają się oryginalnej pisowni ich nazwisk i podwójnego nazewnictwa ulic. Tymczasem litewskie władze obawiają się, że wszystko to może zagrozić ich tożsamości narodowej.

Latem bieżącego roku prezydent powiedziała, że lepiej jest zrobić przerwę w stosunkach polsko-litewskich niż naprawiać to, czego się naprawić nie da.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy