Reklama

Reklama

Portoryko: Zawalił się słynny teleskop. Do sieci trafiło nagranie

We wtorek (1 grudnia) Narodowa Fundacja Nauki nadzorująca obserwatorium poinformowała, że 900-tonowa platforma radioteleskopu w obserwatorium Arecibo w Portoryko zawaliła się. Do sieci trafiło nagranie z tego zdarzenia.

305-metrowy teleskop był jednym z najważniejszych na świecie. Charakterystyczny obiekt znany był z wielu filmów m.in. z "GoldenEye" (seria filmów o Jamesie Bondzie).

Zawalenie się teleskopu nie było niespodziewane; już w listopadzie zdecydowano o zakończeniu jego pracy z uwagi na zerwanie się kabla - drugiego w ciągu trzech miesięcy - podtrzymującego platformę z przyrządami teleskopu. Planowano rozbiórkę obiektu.

Jak podała w komunikacie NSF, przyczyną zawalenia się platformy znajdującej się nad czaszą teleskopu było runięcie trzech wież podtrzymujących konstrukcję. W wypadku nie ucierpiał żaden człowiek, jednak poza samym teleskopem uszkodzony został budynek ośrodka edukacyjnego obserwatorium.

Reklama

Działający przez 57 lat radioteleskop był największym takim instrumentem na świecie do 2016 roku, kiedy ukończono budowę 500-metrowego teleskopu FAST w Chinach. Obserwatorium przeżyło m.in. trzęsienia ziemi oraz wiele huraganów.

Sygnał w kosmos od mieszkańców Ziemi

Radioteleskop posłużył m.in. do odkrycia przez polskiego astronom Aleksandra Wolszczana pierwszych planet pozasłonecznych (wokół pulsara PSR+1257). W 1968 roku uzyskano nim dowód na istnienie gwiazd neutronowych. Wykorzystywano go też na przykład w badaniach Układu Słonecznego do uzyskiwania radarowych obrazów planetoid. Instrument służył również do poszukiwań potencjalnych sygnałów od pozaziemskich cywilizacji, a także wysłano nim sygnał w kosmos od mieszkańców Ziemi.

Teleskop ma za sobą także karierę filmową. Wystąpił w filmach "Kontakt" z 1997 roku, "Gatunek" z 1995 roku, a także w jednym z filmów z serii o Jamesie Bondzie ("GoldenEye z 1995 r.), jak również w jednym z odcinków serialu "Z Archiwum X". 

 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy