Reklama

Reklama

Pogrzeb Thatcher odbędzie się 17 kwietnia

Uroczystości pogrzebowe byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher, zmarłej w poniedziałek w wieku 87 lat, odbędą się w Londynie w środę 17 kwietnia - poinformowała we wtorek kancelaria premiera Davida Camerona.

Ceremonia odbędzie się w anglikańskiej katedrze św. Pawła. Pałac Buckingham zapowiedział udział królowej Elżbiety II i księcia Edynburga Filipa.

Reklama

Po uroczystościach, transmitowanych w telewizji, nastąpi prywatna ceremonia kremacji.

Według źródeł oficjalnych, uroczystościom w katedrze będą towarzyszyć honory wojskowe. Nie jest to formalnie pogrzeb państwowy, ale w ten sam sposób uhonorowano księżną Dianę i królową matkę.

Rzecznik Margaret Thatcher, Tim Bell, oświadczył, że ani sama była premier, ani jej rodzina nie życzyła sobie pogrzebu państwowego. Jak wyjaśnił, Margaret Thatcher nie chciała, by trumna z jej ciałem została wystawiona na widok publiczny i apelowała, by "nie marnować pieniędzy" na przelot samolotów.

Trumna z ciałem byłej premier w ciągu nocy poprzedzającej pogrzeb będzie się znajdować w parlamencie, skąd na lawecie ciągniętej przez konie zostanie przewieziona do katedry.

W nocy z poniedziałku na wtorek prywatny ambulans, eskortowany przez policjantów na motocyklach, wywiózł trumnę Thatcher z hotelu Ritz, w którym zmarła w następstwie udaru. W hotelu tym była premier przebywała od ostatniej hospitalizacji pod koniec grudnia, kiedy to przeszła operację pęcherza.


Dowiedz się więcej na temat: pogrzeb | margaret thatcher | Londyn

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje