Reklama

Reklama

Pogoda. Upały nad Polską. Miejscami nawet do 33 stopni

Upały nad Polską. Jak informuje IMGW, na wschodzie kraju temperatura może sięgać nawet do 33 stopni Celsjusza. Przelotne opady deszczu i miejscowe burze mogą występować od Dolnego Śląska po Podhale. IMGW wydało również alerty dotyczące wysokich temperatur i burz.

W sobotę w ciągu dnia na zachodzie kraju ponownie ma się zaznaczyć strefa frontowa i tam zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. "Zachód, południowy zachód rozumiany dość szeroko, bo od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę aż po Podhale - w tym regionie zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i miejscami burze. W trakcie burz opady deszczu do 20-25 mm i porywy wiatru do 70 km/h" - przekazał synoptyk IMGW Jakub Gawron.

SPRAWDŹ PROGNOZĘ NA: POGODA.INTERIA.PL

Reklama

Dodał, że pozostałe obszary kraju ponownie będą słoneczne i upalne, temperatura maksymalna od 24 st. C na południowym zachodzie kraju oraz miejscami nad morzem, do 33 st. dalej na wschodzie Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni, na zachodzie skręcający na kierunki zachodnie.

W nocy z soboty na niedzielę najładniejsza pogoda będzie na ogół w Polsce wschodniej. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i miejscami w zachodniej części występować będą przelotne opady deszczu, ale również zdarzać się będą burze, zwłaszcza tam, gdzie utworzą się wcześniej w ciągu dnia. W trakcie burz opady deszczu jeszcze gdzieniegdzie do 15 mm.

Temperatura minimalna od 14 st. C na wschodzie kraju do 19 st. C na zachodzie i 20 st. C lokalnie nad morzem. Wiatr słaby, we wschodniej połowie kraju południowo-wschodni, w zachodniej - z kierunków zachodnich. 

Ostrzeżenia przed burzami i wysokimi temperaturami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed miejscowymi burzami oraz wysokimi temperaturami. Ostrzeżenia I stopnia przed burzami i gradem dotyczą zachodniej i południowo-zachodniej części Polski. 

Dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i śląskiego wystosowano alert I stopnia przed upałami. 

Drugi stopnień obowiązuje województwa: łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego (bez południowych powiatów), kujawsko-pomorskiego, południowej części woj. pomorskiego i zachodniej części mazowieckiego. 

Reklama

Reklama

Reklama