Reklama

Reklama

PO za postawieniem Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu

- Klub parlamentarny PO opowiada się za postawieniem b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PO Jerzy Borowczak.

Sejm w czwartek wysłuchał sprawozdania sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej w sprawie postawienia Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu (TS).

- Apeluję do Wysokiej Izby i proszę, abyśmy się wznieśli ponad dzielące nas różnice polityczne i ocenili merytorycznie zarzuty wobec byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie PiS Zbigniewa Ziobry - powiedział Borowczak. Dodał, że (...) postawienie Zbigniewa Ziobro przed Trybunałem Stanu będzie podnoszącą jakość naszej demokracji przestrogą dla tych, którzy "w sposób nieodpowiedzialny niszczą ciągle naszą demokrację i tym samym niszczą nasze państwo" .

Reklama

- Dlatego Platforma Obywatelska wyraża poparcie dla wniosku o pociągnięcie byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu  - powiedział poseł PO.

Wniosek złożono w 2012 roku

Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej pod koniec czerwca przyjęła sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wstępnym wnioskiem o postawienie b. ministra sprawiedliwości przed Trybunałem Stanu (TS).

Wnioski o postawienie Ziobry - a także b. premiera, szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego - przed TS złożył w 2012 r. klub PO. Ziobrze zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powoływała się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.

SLD "za"

- Mam uzasadnioną nadzieję, że przypadek działalności byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry był tylko poważnym wypadkiem w procesie budowania w Polsce państwa prawnego. I że już nigdy, żadnemu z polityków, którzy obejmą władzę, nie zamarzy się bycie szeryfem z Dzikiego Zachodu, który najpierw strzela i zabija, a potem pyta o nazwiska  - powiedział poseł SLD Marek Balt

 Jednak, aby to się stało Wysoka Izbo, konieczne jest podjęcie przez Sejm uchwały o przyjęciu sprawozdania komisji oraz skierowania wniosku do Trybunału Stanu o pociągnięcie do odpowiedzialności Zbigniewa Ziobry, za czym jako klub SLD będziemy głosować - dodał Balt.

Przypomniał, że posłowie SLD zawsze domagali się rozliczenia działalności Zbigniewa Ziobry jako byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

 - Zbigniew Ziobro traktował Ministerstwo Sprawiedliwości(...) jak swój folwark, a nie jak część administracji demokratycznego państwa. Uważamy, że przykładne ukaranie Zbigniewa Ziobry spowoduje swoiste oczyszczenie polskiej sceny politycznej i raz na zawsze wyeliminuje polityków, którzy dla dobra osobistego ego i swojej partii są gotowi poświecić interesy państwa i społeczeństwa - dodał Balt.Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy