Reklama

Reklama

Piotr Müller zapowiada projekt specjalnej taryfy na energię dla samorządów

- W przyszłym tygodniu rząd przedstawi projekt specjalnej taryfy na energię elektryczną dla samorządów, podmiotów wrażliwych, małych i średnich firm - poinformował Piotr Müller, rzecznik polskiego rządu podczas konferencji prasowej po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami samorządów.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w czwartek odbyło się spotkanie Mateusza Morawieckiego z samorządowcami. Po spotkaniu rzecznik rządu powiadomił, że zaproponowane zostaną rozwiązania, które będą chronić przed podwyżkami w takim stopniu, jak to jest możliwe. 

- Chcemy, aby to był mechanizm taryfowy - powiedział rzecznik rządu, dodając, że projekt nie jest jeszcze gotowy. - Jakieś podwyżki będą, ale będą dużo niższe - dodał Müller. 

Müller przypominał, że np. samorządy otrzymały od spółek energetycznych propozycje przewidujące, że stawki za energię elektryczną wzrosną nawet kilkukrotnie. Rzecznik rządu podkreślił, że rząd chce, aby przedstawiony projekt był obradowany w trybie pilnym. 

Reklama

Rzecznik rządu: W przyszłym tygodniu ogłosimy nowe regulacje, które obniżą rachunki za energię

Rzecznik rządu zapowiedział, że rząd nowe rozwiązania przedstawi w przyszłym tygodniu. 

- W przyszłym tygodniu ogłosimy nowe regulacje, które obniżą rachunki za energię - mówił Piotr Müller. 

Premier: Postaramy się zapewnić samorządowcom dużo tańszy prąd

Podczas spotkania z przedstawicielami samorządów w czwartek Mateusz Morawiecki wspomniał, że oprócz specjalnej taryfy dla odbiorców wrażliwych, wprowadzony zostanie schemat dla samorządowców

- Samorządowcom również postaramy się zapewnić, poprzez odpowiedne rozwiązania ustawowe, dużo tańszy prąd, niż ten, który były proponowany - mówił premier. - Po naszych zmianach ustawowych, dopłatach ze strony budżetu państwa i z innych źródeł, ta cena będzie niewiele wyższa niż była w II kwartale. O ile dobrze pamiętam, w II kwartale nieco powyżej 740 zł, coś koło tego, średnia cena - zapowiedział. 

- Chcemy, by ta nowa cena, zaproponowana na kolejny okres, na kolejne 12 miesięcy, bo różne podmioty w różnym okresie kontraktują energię, by ona była niewiele wyższa. Na pewno nie 100 czy 200, czy 300 proc. wyższa niż ta, o której powiedziałem - 740 kilkadziesiąt złotych za MWh - podkreślił szef rządu.

Premier dodał, że na początku przyszłego tygodnia rząd zaprezentuje w szczegółach specjalną taryfę dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw, czyli tych zatrudniających do 250 pracowników. 

Czytaj też: Może skutecznie zastąpić węgiel. To dziś najtańszy opał w Polsce

Reklama

Reklama

Reklama