Reklama

Reklama

Patriarcha Cyryl: Dobre stosunki między Rosją i Polską ważne dla Europy

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej patriarcha Cyryl oświadczył, że dobre stosunki między Rosją i Polską są ważne dla obrony wartości chrześcijańskich we współczesnej Europie.

Cyryl mówił o tym w czasie minionego weekendu w Kaliningradzie, gdzie spotkał się z byłym ministrem spraw zagranicznych Polski, profesorem Adamem D. Rotfeldem, pełniącym obecnie funkcję współprzewodniczącego Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Relacja ze spotkania ukazała się na stronie internetowej Patriarchatu Moskiewskiego.

Reklama

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl przebywał w Kaliningradzie z roboczą wizytą. Z kolei Rotfeld uczestniczył tam w posiedzeniu Grupy do Spraw Trudnych. Brał też udział w II Polsko-Rosyjskim Kongresie Mediów.

Cyryl podkreślił znaczenie podpisanego w sierpniu 2012 roku podczas jego wizyty w Warszawie wspólnego przesłania rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego w Polsce; wezwano w nim narody Rosji i Polski do pojednania oraz wzajemnego wybaczenia sobie wszelkich niesprawiedliwości i krzywd.

"Daj Boże, aby tak było nadal"

 - Jesteśmy dwoma narodami, które żyją razem, obok siebie. Tak sprawił Bóg. Przy czym jesteśmy dwoma chrześcijańskimi narodami. Pielęgnujemy i bronimy chrześcijańskich wartości - niech wolno mi będzie to powiedzieć - jak żaden inny naród w Europie  - oznajmił patriarcha.

- Dlatego dla mnie Kościół katolicki w Polsce jest tym Kościołem, który stoi na pierwszej linii frontu, broniąc chrześcijańskich wartości w Unii Europejskiej. Dziękuję Bogu za to, że stanowisko to popiera większość Polaków. Daj Boże, aby tak było nadal - dodał.

Cyryl zauważył, że "obecnie należy wspólnie przeciwstawiać się procesom, które prowadzą do utraty chrześcijańskiej tożsamości nie tylko przez pojedynczych ludzi, ale także całe narody".

- Zapomnienie swoich chrześcijańskich tradycji, swojej historii, dominacja moralnego liberalizmu, rozmywającego wartości etyczne zakorzenione w chrześcijańskiej wierze, grożą zagładą zarówno tym narodom, jak i całej cywilizacji europejskiej-  powiedział zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

Dowiedz się więcej na temat: fakty dnia | Polska | Rosja | Władimir Putin i patriarcha Cyryl | Cyryl I

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy