Reklama

Opinie w sprawie KRRiTV kontra RMF

"Zamach na niezależną stację", "przekroczenie konstytucyjnych uprawnień przez organ powołany do ochrony mediów przed władzą, nie do ich szykanowania" - to niektóre komentarze po wczorajszej decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Rada, wbrew decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego podtrzymała swój "wyrok", zakazujący RMF rozszczepień programowych.

W ubiegłym roku Naczelny Sąd Administracyjny podważył legalność wcześniejszych rozstrzygnięć KRRiT o odebraniu radiu RMF prawa do nadawania programów lokalnych. Jak się jednak okazuje, członkowie rady orzeczeniem sądu się nie przejęli.

Decyzja KRRiT ma też swój kontekst. Zbiega się w czasie z tzw. aferą Rywina i głosami, że rządząca lewica chce rozprawić się z niezależnością mediów wszelkimi dostępnymi metodami.

Poseł Jan Maria Rokita, członek komisji śledczej badającej sprawę Rywina, dziwi się, że fundamentalna decyzja w sprawie rynku mediów zapadła dokładnie w dniu, w którym rada zajmowała się wnioskiem o zawieszenie w pełnieniu funkcji prezesa TVP. W obydwu sprawach - zdaniem Rokity - rada ujawniła swoje straszne i śmieszne oblicze. - Wczorajsze enuncjacje KRRiT są na pograniczu żartu i grozy. Żartu, bo szydzą z prawomocnego wyroku NSA. Grozy, bo to jest konstytucyjny organ, który publicznie mówi, że wyroki sądów polskich go nie interesują - mówi Rokita.

Reklama

Czy ktoś zyskał na tym, że przez blisko dwa lata RMF nie nadawało programów lokalnych? - Rynek, w moim przekonaniu, został zubożony - odpowiada członek KRRiT Waldemar Dubaniowski, jedyny z rady, który opowiedział się przeciwko odebraniu RMF rozszyć lokalnych.

W związku z wczorajszą decyzją Zarząd Spółki Radio Muzyka Fakty zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków KRRiT. Przestępstwo, ścigane z art. 231 kodeksu karnego, miałoby polegać na działaniu na szkodę RMF oraz podmiotów z nim stowarzyszonych.

RMF
Dowiedz się więcej na temat: radio | Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT)  | RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL