Reklama

Reklama

Niemcy wiedzieli o tajnym amerykańskim projekcie

Jak donosi dziennik "Bild", niemiecki wywiad wojskowy "od lat" wiedział o amerykańskim programie PRISM pozwalającym na inwigilację użytkowników internetu.

"Bild" powołuje się na dokument NATO z misji w Afganistanie. Jest to pismo z września 2011 roku z kabulskiej siedziby Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa do dowódców terenowych, w którym zawarta jest wzmianka na temat programu amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, w ramach którego poddawane są inwigilacji telefony i maile.

Reklama

Szef NSA domagał się, by amerykańskie wojsko skoordynowało inwigilację w Afganistanie. Wśród adresatów, do których skierowano pismo jest dowództwo kierowanej przez niemiecką Bundeswehrę bazy w Mazar-i-Szarif.

"Bild" poinformował także, że niemiecki wywiad prosił o informacje z PRISM w celu poszukiwania niemieckich ofiar porwań, które mogą przebywać za granicą. 

Informacje na temat programu PRISM ujawnił dziennikom "Guardian" i "Washington Post" były współpracownik amerykańskich służb specjalnych Edward Snowden. Jest teraz ścigany przez amerykańskie władze. Złożył wniosek o azyl w Rosji.

ZS


Dowiedz się więcej na temat: Niemieccy żołnierze w bazie Mazar-i-Szarif

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje