Reklama

Niemcy: Spadek liczby imigrantów. W pierwszym półroczu 222 tysiące

Od stycznia do końca czerwca 2016 roku przyjechały do Niemiec, z zamiarem starania się o status azylanta bądź uchodźcy 222 tys. imigrantów - poinformował w piątek szef MSW Thomas de Maiziere. Jest to znaczny spadek liczby uchodźców w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W czerwcu niemieckie władze zarejestrowały 16 tys. uchodźców, niemal tyle samo co w maju. W styczniu było ich 92 tys.

Najliczniejszą grupę stanowili w pierwszym półroczu bieżącego roku uciekinierzy z Syrii - 75 tys.; z Afganistanu przyjechało 39 tys., a z Iraku - 38 tys.

"Jak widać, kroki podjęte na szczeblu niemieckim i europejskim okazują się skuteczne" - ocenił de Maiziere. Jak dodał, kryzys uchodźczy nie został jeszcze rozwiązany, lecz realizacja programu kryzysowego przynosi dobre wyniki zarówno w całej Europie, jak i w Niemczech.

Reklama

W rekordowym miesiącu - listopadzie 2015 roku - do Niemiec przyjechało 216 tys. migrantów. W całym ubiegłym roku do Niemiec wjechało ponad 1,1 mln uchodźców i imigrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Głównym powodem radykalnego spadku liczby migrantów jest zamknięcie szlaku bałkańskiego po wejściu w życie umowy UE-Turcja. Porozumienie przewiduje, że wszyscy migranci, którzy w nielegalny sposób przedostali się do Grecji, są odsyłani do Turcji.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: imigracja | Niemcy | uchodżcy

Reklama

Reklama

Reklama