Reklama

NASA pokazało zdjęcie "marsjańskiego niedźwiedzia"

Głowa niedźwiedzia - tak okrzyknięto formację skał i kraterów na Marsie, która została sfotografowana przez teleskop NASA. Udało się ją uwiecznić dzięki systemowi HiRISE, który prowadzi obserwację "czerwonej planety", i jest w stanie przesyłać na Ziemię zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

NASA opublikowało zdjęcie, które robi furorę w mediach społecznościowych. Na wysokiej jakości fotografii widać... "głowę niedźwiedzia", którą wypatrzono z pomocą systemu HiRISE na powierzchni Marsa. Na "czerwonej planecie" nie znaleziono oczywiście życia, a zespół kraterów, które przypominają nieco drapieżnika znanego z ziemskich lasów. 

Zdjęcie powstało dzięki misji obserwacji Marsa, która ma pomóc w planowanej przez NASA, i inne agencje kosmiczne, misji załogowej na "czerwoną planetę". Oczywiście są to założenia odległe. CEO SpaceX Elon Musk, znany ze swojego optymizmu w kwestiach podboju kosmosu w jednym z wywiadów z 2021 roku twierdził, że "zakładając najlepszy scenariusz, człowiek wyruszy na Marsa w ciągu pięciu lat, zakładając najgorszy, dziesięciu". 

Reklama

Fotografię wykonano dzięki technologi HiRISE - jest to system przetwarzania obrazu, który pracuje na pokładzie amerykańskiej, marsjańskiej sondy kosmicznej "Mars Reconnaissance Orbiter", wystrzelonej w sierpniu 2005 roku. 

Na stronie internetowej NASA można znaleźć specyfikację sprzętu, który waży 65 kilogramów, ma 1,6 metra długości i 0,9 metra średnicy. "HiRISE fotografował setki wybranych obszarów powierzchni Marsa z niespotykaną szczegółowością" - czytamy.

Skąd w przestrzeni kosmicznej znajome obrazy?

To nie pierwsze zdjęcie z innych ciał niebieskich, na którym wiele osób widzi znajome kształty. W 1976 roku sonda Viking 1 przesłała na ziemię obraz, na którym dopatrzono się ludzkich rysów, nazwano to "Marsjańską Twarzą". Po latach opublikowano fotografię  tego samego miejsca w dużo lepszej rozdzielczości i "czar prysł", a całość okazała się zwyczajną górą. 

Odpowiedź na pytanie "dlaczego ludzie widzą znajome kształty tam, gdzie w rzeczywistości ich nie ma" jest bardzo prosta. W nomenklaturze naukowej nazywa się to Pareidolia, i polega właśnie na dopatrywaniu się rozpoznawalnych kształtów w przypadkowych szczegółach. Najbardziej popularnymi przykładami jest diabeł we włosach królowej Elżbiety II, czy wspomniana wcześniej "Marsjańska Twarz". 

Innym z przykładów Pareidolii jest dostrzeganie znajomych kształtów w chmurach czy obłokach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Mars | niedźwiedź | zdjęcie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy