Reklama

MR przygotowało nowe rozporządzenie dotyczące zmiany czasu

Dziś w nocy przestawiamy wskazówki z godziny trzeciej na drugą. Ministerstwo Rozwoju przygotowało nowe rozporządzenie dotyczące zmiany czasu, które ma obowiązywać do końca 2021 roku.

Według dyrektor departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju, Joanny Sauter-Kunach nie ma dokładnych badań na temat kosztów zmiany czasu. Rozmówczyni przekonuje, że podstawowymi argumentami za zmianą czasu są oszczędności energii. Dodaje, że pojawiają się też kontrargumenty, ale brakuje całościowych badań, które pomogłyby oszacować, czy przestawianie wskazówek zegara się opłaca.

Urzędniczka przyznaje, że są badania na temat wpływu na ludzkie samopoczucie. W 2007 roku zleciła je Bruksela. Wynika z nich, że wpływ zmiany czasu na ludzki organizm jest krótkotrwały.

Reklama

Według raportu przygotowanego dla UE przez firmę ICF International w 2014 roku, 76 procent Europejczyków jest niezadowolonych z wprowadzania zmiany czasu.

Argumenty przeciw przestawianiu zegarów przygotowała Fundacja Republikańska. Z analizy wynika, że zmiana czasu nie wpływa w sposób znaczący na oszczędność energii. Zmiana, w ocenie autorów raportu, przyczynia się też do przerw w działaniu części systemów informatycznych w instytucjach finansowych.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy