Reklama

Reklama

Mogherini chce współpracy z Rosją. UE nie zmienia zdania

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini chciałaby rozpocząć współpracę z Rosją. Jednak Unia Europejska na razie nie zmienia stanowiska wobec Moskwy w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie. Kontakty Brukseli z Moskwą były dziś jednym z tematów spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych.

- Nasze relacje z Rosją mogą ulec zmianie tylko wtedy, gdy postanowienia planu pokojowego z Mińska zostaną wypełnione. A obecne wydarzenia na wschodzie Ukrainy nie zachęcają do zmian, wręcz przeciwnie - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji. Federica Mogherini podkreśliła jednak, że Unia powinna stopniowo normalizować kontakty z Rosją. - To co możemy dodać, to polityczny dialog na temat spraw regionalnych i światowych takich jak Syria, Iran, proces pokojowy na Bliskim Wschodzie, kryzys w Afganistanie i w Libii, oraz na temat walki z terroryzmem - dodała szefowa unijnej dyplomacji.

Reklama

Pomysł stopniowej poprawy kontaktów Wspólnoty z Rosją znalazł się w czterostronicowym dokumencie przygotowanym przez szefową unijnej dyplomacji na dzisiejsze spotkanie ministerialne. W dokumencie znalazły się także postulat zróżnicowania sankcji. A to - jak się przewiduje - pozwoliłoby później na złagodzenie restrykcji gospodarczych wobec Rosji, co byłoby po myśli niektórych, unijnych krajów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy