Reklama

Reklama

MEN: Od początku roku szkolnego 136 spraw o stosowanie przemocy wobec dzieci

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w tym roku szkolnym do kuratoriów trafiło 136 spraw dotyczących stosowania przemocy wobec dzieci, uczniów i wychowanków. Rzecznicy dyscyplinarni przy wojewodach otrzymali 267 wniosków o ukaranie nauczycieli za uchybienie godności zawodu.

O takie informacje minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska wystąpiła do kuratorów po doniesieniach medialnych w sprawie znęcania się na dziećmi w szkole podstawowej w Szczodrem (Dolnośląskie). W placówce tej nauczycielka zaklejała sześcioletnim uczniom usta taśmą.

- Poprosiłam o sprawdzenie, ile takich spraw trafiło do kuratorów i do rzeczników dyscypliny od początku tego roku szkolnego. Do kuratorów trafiło 136 spraw, a do rzeczników trafiło 267 spraw. Część z nich została odrzucona, w części toczą się postępowania. To, co jest zawsze zarzutem najpoważniejszym to jest naruszenie godności ucznia, tutaj tych spraw ileś jest przed nami - powiedziała w piątek dziennikarzom Kluzik-Rostkowska.

Reklama

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu na podstawie doniesień medialnych z urzędu podjęła działania w sprawie zachowania się nauczycielki w Szczodrem. Potwierdziły one, że mogło dojść do przestępstwa znęcania się nad dziećmi. Za przestępstwo z art. 207 kk grozi nauczycielce kara od trzech miesięcy do 5 lat więzienia.

Sprawa została ujawniona po tym, jak jeden z rodziców ukrył w plecaku dziecka dyktafon. Z nagrania i wypowiedzi rodzica wynika, że nauczycielka m.in. karała sześciolatki, zaklejając im usta taśmą; zastraszała też dzieci.

Kuratorium oświaty rozpoczęło kontrolę w szkole, a samorząd gminny prowadzący tę placówkę zawiesił nauczycielkę w obowiązkach. Jak poinformowało kuratorium oświaty, sprawą zajmuje się również rzecznik dyscyplinarny. Jeśli zarzuty się potwierdzą, nauczycielce grozi kara od nagany do wydalenia z zawodu.

Kobieta ma sześć lat stażu, w podwrocławskiej szkole pracowała od czterech lat. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy