Reklama

Media: USA ogłosi największy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Administracja Joe Bidena ogłosi w środę 24 sierpnia największy jak dotąd pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy warty 3 mld dolarów - podały agencje AP i Reuters, powołując się na przedstawicieli rządu. Tego dnia mija sześć miesięcy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a kraj ten obchodzi Dzień Niepodległości,

Jak przekazuje AP, w odróżnieniu od większości dotychczasowych transz sprzętu, nowy pakiet ma zostać uchwalony w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), wedle którego sprzęt pozyskiwany jest od producentów uzbrojenia, a nie pobierany z magazynów sił USA. Oznacza to, że nie trafi na Ukrainę natychmiast, ale na przestrzeni jednego-dwóch lat.

Sprzęt ma odpowiedzieć na średnio i długoterminowe potrzeby Ukrainy i zawierać m.in. drony. Ma to sygnalizować też utrzymanie obecnych sił USA w regionie na dłuższy czas.

Sygnał zaangażowania USA

Decyzja ma zostać ogłoszona w Dniu Niepodległości Ukrainy i dokładnie sześć miesięcy po rozpoczęciu inwazji Rosji na pełną skalę. Wartość sprzętu przekazanego lub obiecanego Ukrainie, to niemal 10 mld dolarów.

Reklama

Cytowani przez AP oficjele zapowiedzieli, że nowy pakiet ma być sygnałem zaangażowania USA na rzecz bezpieczeństwa w regionie na dłuższy czas, czego efektem ma być również utrzymanie zwiększonego kontyngentu wojskowego w Europie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | wojna | Rosja | USA | pomoc wojskowa dla Ukrainy

Reklama

Reklama

Reklama