Reklama

Media: Biała księga może zahamować rozwój UE

Scenariusze przyszłości UE zawarte w białej księdze można uznać za zachętę do uczciwego tworzenia jej przyszłości z obywatelami - oceniają w czwartek hiszpańskie media. Przestrzegają jednak, że nasilające się tendencje eurosceptyczne mogą zahamować rozwój UE.

Komentując zaprezentowaną w środę przez Komisję Europejską białą księgę, dziennik “El Mundo" wskazuje, że po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej jej władze dały wielu ośrodkom możliwość decydowania o przyszłej formie tej organizacji. Gazeta twierdzi jednak, że przygotowany dokument nie powinien ograniczać Unii tylko do pięciu scenariuszy.

- Biała księga jest wyrazem zaufania do społeczeństwa obywatelskiego, parlamentów narodowych i obywateli, że zrobią oni krok do przodu na rzecz przyszłości swojego kontynentu - ocenił “El Mundo".

Zarówno komentatorzy madryckiej gazety, jak i dziennikarze telewizji TVE24 przyznają, że choć zaproponowany Europejczykom wybór w postaci białej księgi wydaje się odważną i uczciwą techniką, to niesie też ze sobą niebezpieczeństwa.

Reklama

- Jednym z nich jest zredukowanie wizji Unii Europejskiej do zaledwie pięciu scenariuszy, drugim zaś możliwość przyspieszenia degradacji budowanego od ponad 60 lat projektu przez nasilające się w Europie tendencje eurosceptyczne - ocenili redaktorzy telewizji TVE24.

"Silna UE może być gwarantem pokoju na świecie"

Przed ryzykiem przejawiającym się dojściem do głosu eurosceptyków przestrzegł też na łamach dziennika "El Pais" Javier Solana, były sekretarz generalny NATO i były sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej.

Hiszpański polityk zaapelował, aby nie porzucać wiary w silną Unię Europejską, gdyż jej brak może nasilić widoczne na świecie tendencje do izolacjonizmu, międzynarodowego protekcjonizmu, nacjonalizmu oraz ekstremizmu.

- Unia Europejska jest dziś potrzebna jak nigdy wcześniej. Potrzebuje jej nie tylko Europa, ale cały świat w obliczu burzliwej i niepewnej sytuacji i konieczności rozwiązywania najpoważniejszych zagrożeń - napisał Solana, wskazując, że silna UE może być gwarantem pokoju na świecie.

Solana podkreślił, że zacieśnianie więzi pomiędzy krajami w ramach integracji jest skuteczną formą zapobiegania konfliktom międzynarodowym, a także pomaga w niwelowaniu wpływów nacjonalizmu i populizmu na życie społeczne.

- Unia Europejska nie jest pozbawiona wad. Nikt nie ma chyba jednak wątpliwości, że jest ona źródłem pokoju, demokracji, nowoczesności i postępu dla wszystkich jej członków. Poza tym Unia gwarantuje dziś chyba najlepiej ochronę wartości demokratycznych - dodał Solana.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy