Media: Biała księga może zahamować rozwój UE
Scenariusze przyszłości UE zawarte w białej księdze można uznać za zachętę do uczciwego tworzenia jej przyszłości z obywatelami - oceniają w czwartek hiszpańskie media. Przestrzegają jednak, że nasilające się tendencje eurosceptyczne mogą zahamować rozwój UE.
Komentując zaprezentowaną w środę przez Komisję Europejską białą księgę, dziennik “El Mundo" wskazuje, że po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej jej władze dały wielu ośrodkom możliwość decydowania o przyszłej formie tej organizacji. Gazeta twierdzi jednak, że przygotowany dokument nie powinien ograniczać Unii tylko do pięciu scenariuszy.
- Biała księga jest wyrazem zaufania do społeczeństwa obywatelskiego, parlamentów narodowych i obywateli, że zrobią oni krok do przodu na rzecz przyszłości swojego kontynentu - ocenił “El Mundo".
Zarówno komentatorzy madryckiej gazety, jak i dziennikarze telewizji TVE24 przyznają, że choć zaproponowany Europejczykom wybór w postaci białej księgi wydaje się odważną i uczciwą techniką, to niesie też ze sobą niebezpieczeństwa.
- Jednym z nich jest zredukowanie wizji Unii Europejskiej do zaledwie pięciu scenariuszy, drugim zaś możliwość przyspieszenia degradacji budowanego od ponad 60 lat projektu przez nasilające się w Europie tendencje eurosceptyczne - ocenili redaktorzy telewizji TVE24.
Przed ryzykiem przejawiającym się dojściem do głosu eurosceptyków przestrzegł też na łamach dziennika "El Pais" Javier Solana, były sekretarz generalny NATO i były sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej.
Hiszpański polityk zaapelował, aby nie porzucać wiary w silną Unię Europejską, gdyż jej brak może nasilić widoczne na świecie tendencje do izolacjonizmu, międzynarodowego protekcjonizmu, nacjonalizmu oraz ekstremizmu.
- Unia Europejska jest dziś potrzebna jak nigdy wcześniej. Potrzebuje jej nie tylko Europa, ale cały świat w obliczu burzliwej i niepewnej sytuacji i konieczności rozwiązywania najpoważniejszych zagrożeń - napisał Solana, wskazując, że silna UE może być gwarantem pokoju na świecie.
Solana podkreślił, że zacieśnianie więzi pomiędzy krajami w ramach integracji jest skuteczną formą zapobiegania konfliktom międzynarodowym, a także pomaga w niwelowaniu wpływów nacjonalizmu i populizmu na życie społeczne.
- Unia Europejska nie jest pozbawiona wad. Nikt nie ma chyba jednak wątpliwości, że jest ona źródłem pokoju, demokracji, nowoczesności i postępu dla wszystkich jej członków. Poza tym Unia gwarantuje dziś chyba najlepiej ochronę wartości demokratycznych - dodał Solana.