Reklama

Reklama

Matura 2021. Dziś język kaszubski i łemkowski

Maturzyści mierzą się z kolejnymi przedmiotami. Po południu napiszą egzamin z języka kaszubskiego i z języka łemkowskiego. Wcześniej absolwenci przystąpią do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. O godzinie 14:00 opublikujemy w Interii arkusz CKE, a zaraz potem nasi eksperci przedstawią proponowane odpowiedzi do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Języki kaszubski i łemkowski należy do przedmiotów bardzo rzadko wybieranych przez abiturientów. Chęć zdawania egzaminu z kaszubskiego deklaruje co roku kilkanaście osób w całym kraju, a z łemkowskiego tylko jedna lub dwie.

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie, które były podstawą egzaminów w latach ubiegłych.

Reklama

Rano język polski

Uczniowie zaczną pisać egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym o godzinie 9:00. Matura potrwa dokładnie 180 minut.

Język polski jest w tym roku trzecim najchętniej wybieranym przedmiotem na poziomie rozszerzonym. Przystąpi do niego ponad 57,7 tys. maturzystów, czyli ponad 21 proc. absolwentów z 2021 roku.

Matura 2021. Rozwiązania w Interii

O godzinie 14.00 CKE opublikuje arkusz z matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Zaraz potem będziecie go mogli znaleźć w Interii, a nasi eksperci opracują proponowane odpowiedzi. Rozwiązania z języka polskiego na poziomie rozszerzonym znajdziecie w naszym raporcie specjalnym Matura 2021 w zakładce Arkusze.  

4 maja maturzyści pisali już maturę 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin ten należy do grona trzech egzaminów obowiązkowych. Oprócz niego abiturienci muszą podejść do egzaminu z matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. W tym roku nie ma obowiązku zdawania jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Aby zaliczyć maturę wystarczy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z trzech egzaminów obowiązkowych.


Język polski na maturze

Na maturze 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie musieli rozwiązać test oraz napisać tekst własny. W drugiej części mieli do wyboru napisanie rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów albo analizę tekstu poetyckiego.

W ramach rozprawki maturzyści mogli wybrać między: czy ambicja ułatwia osiąganie celu, na podstawie "Lalki", lub czy miasto jest dobre, czy złe dla człowieka, na podstawie "Ziemi obiecanej". W ramach trzeciej możliwości uczniowie analizowali wiersz "Strych" Beaty Obertyńskiej.

W Interii publikowaliśmy nieoficjalne rozwiązania także dla poziomu podstawowego. Zaproponowane przez naszego eksperta odpowiedzi znajdziecie TUTAJ

Dziś o godzinie 14.00 uczniowie przystąpią jeszcze do egzaminu z języka łemkowskiego i języka kaszubskiego.

Majowa sesja maturalna trwa do 20 maja. Wyniki maturzyści poznają 5 lipca.

Matura 2021. Terminy egzaminów, sprawdź harmonogram

Zobacz także:

Matura 2021. Język polski poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i odpowiedzi

Matura 2021 z matematyki - poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i rozwiązania

Matura 2021. Język angielski poziom podstawowy. Tutaj arkusz CKE i rozwiązania

Matura 2021 z języka angielskiego poziom rozszerzony. Arkusz CKE i nieoficjalne odpowiedzi

Chcesz skutecznie przygotować się do egzaminów? Zobacz, jakie to proste! Wypracowania, opracowania lektur, testy i fiszki znajdziesz na Bryk.pl  oraz na Opracowania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy