Reklama

Reklama

Litwa: W święto niepodległości Grybauskaite apeluje o jedność

Podczas głównych uroczystości z okazji Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego, odbywających się w Wilnie, prezydent Litwy Dalia Grybausakaite zaapelowała w sobotę o jedność narodu, zaznaczając, że Litwa "jest krajem o wrodzonym pragnieniu wolności".

- Bądźmy skupieni wokół tego, co jest najważniejsze i nie pozwólmy, by decydował za nas ktoś obcy. Nie wymieniajmy wolności na krótkotrwałe korzyści ani w czasie wyborów, ani w staraniach o niepodległość energetyczną, ani też budując stosunki międzynarodowe - powiedziała prezydent.

Reklama

- Wspólnymi siłami, zaledwie w ciągu kilku dziesięcioleci, potrafiliśmy osiągnąć niebywały postęp i przekształcić Litwę w państwo europejskie - podkreśliła Grybauskaite. Przypomniała, że w drugim półroczu br. Litwa przejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. - Świadczy to o zaufaniu wspólnoty międzynarodowej wobec Litwy - oceniła prezydent.

W swym przemówieniu nie odniosła się do udziału w sobotnich uroczystościach w Wilnie prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego.

95 lat temu, 16 lutego 1918 roku, Taryba - Rada Litewska - proklamowała niepodległość Litwy ze stolicą w Wilnie.

Dowiedz się więcej na temat: prezydent | grybauskaite | Litwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy