Reklama

Reklama

Kuba: Parada przeciwko homofobii w Hawanie

Około 500 Kubańczyków wzięło w sobotę udział w siódmej już dorocznej paradzie przeciwko homofobii. Imprezę zorganizowano w hawańskiej dzielnicy Vedado. Uczestnicy tańczyli i machali tęczowymi chorągiewkami.

W ostatnich latach na Kubie zabroniono dyskryminacji na tle orientacji seksualnej, ale małżeństwa homoseksualne czy nawet związki partnerskie nie zostały dotąd zalegalizowane.

Reklama

Reuters odnotowuje, że nastawienie wobec gejów i lesbijek zmieniło się nieco na Kubie, gdy Fidel Castro przyznał w 2010 roku, dwa lata po ustąpieniu z urzędu prezydenta, że nie miał racji, dyskryminując homoseksualistów; w pierwszych latach po rewolucji z 1959 roku wysyłano ich na wyspie do obozów pracy.

- Chociaż mamy tu rewolucję, wśród wielu rewolucjonistów świadomość nie zmienia się dostatecznie szybko - powiedziała Mariela Castro, córka prezydenta Raula Castro i najbardziej znana orędowniczka praw społeczności LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści i transseksualiści).

- Chciałabym, żeby działo się to szybciej, ale nie tracę nadziei. Bardzo szczęśliwa będę świętować dzień, kiedy pary tej samej płci będą się mogły pobierać - powiedziała agencji Reutera i dodała: "Ojciec wspiera mnie, ale nie może o wszystkim decydować sam. Musimy budować konsensus i właśnie nad tym pracujemy".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje