Reklama

Kryzys na granicy. Polską armię wesprą żołnierze z Wielkiej Brytanii i Estonii

Brytyjscy oraz estońscy będą mogli wjechać do Polski, aby pomóc naszemu wojsku zwalczać kryzys na wschodniej granicy UE i NATO. Zgodził się na to prezydent Andrzej Duda. Państwom, które wyślą wsparcie, podziękował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

"Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii, do wsparcia działań polskiego wojska w kryzysie na wschodniej granicy UE i NATO. Dziękujemy Wielkiej Brytanii i Estonii za solidarność, wsparcie polityczne i wojskowe!" - napisał na Twitterze Paweł Soloch.

BBN uściśliło natomiast, że zgodnie z postanowieniem prezydenta "komponenty do 155 żołnierzy i do 150 żołnierzy od 2 grudnia 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. będą realizowały zadania związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym operacji Sił Zbrojnych RP, prowadzonej w strefie nadgranicznej".

Reklama

Koniec stanu wyjątkowego, nowy zakaz wjazdu do 183 miejscowości

Wiosną br. gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje. Od 2 września do 30 listopada, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego, obowiązywał stan wyjątkowy.

Od 1 grudnia do 1 marca w pasie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją prawa, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach, komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią - tych samych, w których wcześniej obowiązywał stan wyjątkowy.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojsko | Granica | migranci

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy