Reklama

Reklama

Kreml o "regularnych groźbach" USA: Nie zmniejszają napięcia

Oświadczenia zawierające groźby pod adresem Rosji nie sprzyjają zmniejszeniu napięcia - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez RIA Nowosti. Jego słowa były odpowiedzią na środowe zapowiedzi prezydenta USA Joe Bidena, że Rosja za ewentualną inwazję na Ukrainę zapłaci sankcjami.

- Ponowna inwazja na Ukrainę będzie katastrofą dla Rosji, a prezydent Władimir Putin nigdy nie widział takich sankcji, jakie mu obiecałem - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden. Zapowiedział też, że USA nie zamierzają wycofywać swych sił ze wschodniej flanki NATO, tylko przeciwnie: obecność sił wzrośnie.

"Groźby z godną pozazdroszczenia regularnością"

- Oświadczenia zawierające groźby pod adresem Rosji nie sprzyjają zmniejszeniu napięcia i mogą sprawić, że w gorących głowach władz Ukrainy pojawi się pomysł rozwiązania kwestii Donbasu siłą - oświadczył Pieskow podczas briefingu dla mediów.

- Groźby pod adresem Rosji, że za jakieś hipotetyczne działania Moskwie przyjdzie zapłacić, brzmią z godną pozazdroszczenia regularnością - oświadczył Pieskow. 

Reklama

Ukraina i NATO

- Oświadczenia władz USA o nieprzyjęciu Ukrainy do NATO w najbliższym czasie nie oznacza, że to nie stanie się w perspektywie średniookresowej - zaznaczył Pieskow.

- To nie oznacza odmowy przyjęcia Ukrainy w średnim okresie. A ta średnia perspektywa, z punktu widzenia dialektyki rozwoju stosunków międzynarodowych, to jest jedna chwila - oświadczył rzecznik Kremla, komentując środowe wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena.

- Dlatego wszystko to jeszcze trzeba wyjaśnić, a najważniejsze, to pisemne odpowiedzi na nasze pytania, których oczekujemy w najbliższych dniach - dodał Pieskow. Chodzi o rosyjskie żądania tzw. prawnych gwarancji o nierozszerzeniu NATO na wschód.

W środę prezydent USA Joe Biden zapowiedział zwiększenie liczebności wojsk na wschodniej flance i sankcje w razie inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Jednakże część jego wystąpienia wzbudziła konsternację. Biden zasugerował, iż "niewielkie wtargnięcie" Rosji na Ukrainę nie spotka się z reakcją NATO. Jego wystąpienie spotkało się z falą krytyki.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy