Reklama

Reklama

Koronawirus w Czechach. Nowe przepisy powodują kolejki na granicach

Na czeskich granicach tworzą się kolejki pojazdów z powodu obowiązujących od wtorku, 14 kwietnia, przepisów o rejestracji wszystkich osób przekraczających granicę. Funkcjonariusze każdej osobie poświęcają około trzech minut - przekazała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka policji w Hradec Kralove, Iva Kormoszova.

Obowiązek rejestracji wprowadziły przepisy z 6 kwietnia.

"Czeskie służby graniczne od północy rejestrują wszystkie osoby przekraczające granice, wyjeżdżające i wjeżdżające" - powiedziała rzeczniczka Iva Kormoszova. Według niej, kolejka pojazdów po polskiej stronie, zamierzających przekroczyć granicę w Kudowie-Nachodzie, liczyła rano około sześciu km.

"Spodziewamy się, że po południu ta kolejka będzie tworzyła się po czeskiej stronie" - oceniła Kormoszova, podkreślając, że sytuacja różni się od tej, która powstała przy wprowadzeniu 12 marca nowych zasad odpraw granicznych i kolejki po czeskiej stronie sięgały 50 km.

Reklama

Nowe zasady dla pracowników tymczasowych

Jednocześnie w Czechach wprowadzone zostały nowe zasady związane z przekraczaniem granic przez pracowników tymczasowych, zatrudnionych w krajach sąsiednich. Przewidują one m.in., że obywatele Czech będą mogli wracać z zagranicy po 14 dniach pracy i będą spędzać dwa tygodnie w kwarantannie. Dotąd musieli spędzać poza krajem trzy tygodnie. Władze wprowadziły wyjątki dotyczące osób pracujących w ośrodkach opieki, szpitalach lub pogotowiach.

Jednocześnie czeski minister spraw wewnętrznych i szef centralnego sztabu kryzysowego Jan Hamaczek uznał, że ogólny zakaz przekraczania granic sprawdził się i dlatego nie będzie liberalizowany. 

"Pozwolimy wyjechać tym, którzy tego potrzebują. W aktualnej sytuacji to maksimum tego, co możemy zrobić" - powiedział.

Z Pragi Piotr Górecki

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama