Reklama

Reklama

Korea Południowa: Szczepionka AstraZeneca na razie nie dla seniorów

Program szczepień przeciw COVID-19 w w Korei Południowej rozpocznie się 26 lutego. Władze zdecydowały, że preparat AstraZeneca nie będzie na razie podawany osobom 65-letnim i starszym z powodu obaw o jego skuteczność w tej grupie wiekowej.

Koreańska Agencja Kontroli Chorób (KDCA) ogłosiła tymczasem w poniedziałek, że rozważa zamówienie rosyjskich szczepionek Sputnik V, ale nie rozpoczęła jak dotąd rozmów w sprawie ich zakupu.

W pierwszej kolejności dawki szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca otrzyma w Korei Południowej 272 tys. pracowników i pensjonariuszy domów opieki, sanatoriów i innych ośrodków wysokiego ryzyka, z wyjątkiem osób w wieku 65 i więcej lat.

Ministerstwo bezpieczeństwa żywności i leków Korei Południowej zatwierdziło w ubiegłym tygodniu szczepionkę AstraZeneca dla wszystkich dorosłych, w tym seniorów. Zaleciło jednak ostrożność w podawaniu jej osobom po 64. roku życia, a jeden z paneli ekspertów ocenił, że brakuje danych na temat jej skuteczności w tej grupie.

Reklama

Decyzja zapadnie pod koniec marca

Kierując się tym ostrzeżeniem, rząd w Seulu wstrzymał szczepienia seniorów, dopóki dane nie będą dostępne. Decyzja w sprawie rozpoczęcia szczepień w tej grupie ma zapaść pod koniec marca.

Do końca marca południowokoreańskie władze zamierzają podać 720 tys. osób preparaty AstraZeneca oraz Pfizera - poinformowała agencja prasowa Yonhap.

Według wcześniejszych informacji w drugiej połowie roku program szczepień ma być rozszerzony, by do września zaszczepić 70 proc. ludności, a do listopada osiągnąć w kraju odporność zbiorową.

Prócz preparatów AstraZeneca i Pfizera, władze w Seulu zamówiły również szczepionki firmy Janssen i prowadziły rozmowy w sprawie zakupu szczepionek firmy Moderna. Uzgodniły też dostawy dodatkowej partii szczepionek kilku firm w ramach globalnego mechanizmu COVAX.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje