Reklama

Reklama

Komorowski o WOŚP: Piękna inicjatywa i znakomite wykonanie obroni się samo

Piękna inicjatywa i znakomite wykonanie obroni się samo - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski pytany o krytykę niektórych środowisk pod adresem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dodał, że wielkość Orkiestry polega na tym, iż angażuje miliony młodych ludzi w pomoc innym.

- Po pierwsze myślę, że sama piękna inicjatywa i idea i znakomite wykonanie się obroni samo. Jerzy Owsiak się obroni sam, bo broni się przez wielkie dokonania. Po drugie dla mnie jest to jeden z przykładów dobrego, mądrego zagospodarowywania polskiej wolności, bo przecież na czym polega wielkość tej inicjatywy? Nie tylko na ilości pieniędzy zebranych na szlachetne cele, ale również na poruszeniu milionów, milionów serc polskich i zaangażowaniu ogromnych rzesz, szczególnie młodych, ale nie tylko młodych ludzi, w robienie czegoś dla innych, z myślą o innych - powiedział prezydent w TVN24.

Reklama

Komorowski wspominał, że był kiedyś z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem na przystanku Woodstock (impreza organizowana by podziękować wolontariuszom WOŚP). Opowiadał, że było tam "setki tysięcy młodych Polaków i Niemców", gigantyczna biało-czerwona flaga. Dodał, że miał satysfakcję, kiedy prezydent Niemiec mówił: "Słuchaj, to jest chyba niemożliwe. To jest niemożliwe, żeby młodzież, która z natury swojej jest zawsze pełna buntu, jednocześnie była tak podatna na potrzebę działania na rzecz innych i na podstawy patriotyczne, propaństwowe" - opowiadał Komorowski.

- Prezydent Niemiec nie chciał wierzyć, że to jest robione siłami społecznymi - dodał Komorowski. 

Nasiliły się ataki na WOŚP i na Owsiaka

W 22. Finale WOŚP po raz drugi zbierała pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. Zebrano niemal 35,5 mln zł. Ostateczny wynik ma być znany mniej więcej za dwa miesiące.

Jak co roku w okolicy Finału, nasiliły się ataki na WOŚP i na Owsiaka. Kwestionowano rozliczenia finansowe fundacji, pojawiły się zarzuty, że nie wszystkie pieniądze zebrane podczas zbiórki są właściwie wykorzystywane. Dzień przed Finałem posłanka PiS Krystyna Pawłowicz na portalu Fronda przekonywała, że katolicy nie powinni "budować indywidualnej "sławy i chwały" pana Owsiaka, a wspierać chore dzieci i starsze osoby można i powinno się przede wszystkim za pośrednictwem katolickiego Caritas".

Media przywoływały wypowiedzi również innych posłów, m.in. Artura Górskiego (PiS), który zaapelował, by nie dawać WOŚP żadnych pieniędzy, a także Jacka Kurskiego (SP), który twierdził, że irytuje go "sakralizacja" Finału. Także prawicowe media krytykowały działania Owsiaka i jego fundacji.

Owsiak, proszony o skomentowanie tych zarzutów podczas konferencji prasowej podsumowującej 22. Finał, zareagował emocjonalnie, w pewnym momencie wskoczył na stół, udawał, że szuka słoika, w którym schował pieniądze. Zarówno w niedzielę, w czasie Finału, jak i na poprzedzających go konferencjach, podkreślał, że sprawozdania finansowe Fundacji są jawne, a żadna z instytucji, której WOŚP zobowiązana jest przedstawiać rozliczenie, nie kwestionuje sposobu gospodarowania zebranymi pieniędzmi. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje