Reklama

Kolonia: Zraniona nożem kandydatka wygrała wybory

Henriette Reker, ​bezpartyjna kandydatka, która została poważnie zraniona nożem przez zamachowca w przeddzień wyborów, uzyskała najwięcej głosów w niedzielnych wyborach na burmistrza Kolonii. Jej współpracownicy zapewniają, że po zakończeniu leczenia Reker obejmie stanowisko.

Popierana przez CDU, Zielonych i FDP Reker uzyskała niemal 53 proc. głosów. 

58-letnia kobieta, pchnięta nożem w szyję, znajduje się na oddziale intensywnej terapii w jednym z kolońskich szpitali. Lekarze twierdzą, że jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Po operacji pacjentka jest w śpiączce farmakologicznej, co ma przyspieszyć proces rekonwalescencji. Ofiara zamachu chciała oddać głos w szpitalu, jednak okazało się to niemożliwe - podały niemieckie media.   

Do zamachu doszło w sobotę na jednym z placów w Kolonii, na którym odbywał się jarmark. 44-letni mężczyzna zaatakował Reker nożem przy stoisku CDU. Zadał kobiecie cios w szyję; ostrze uszkodziło tchawicę i przełyk. Sprawca ranił jeszcze cztery inne osoby zanim został obezwładniony przez policjanta w cywilu.    

Reklama

Reker jest obecnie urzędniczką władz miejskich odpowiedzialną za rozlokowanie i zakwaterowanie uchodźców. W kampanii wyborczej opowiadała się za integracją azylantów. Z pierwszych przesłuchań wynika, że motywem działania zamachowca była wrogość wobec cudzoziemców. 

Jak twierdzi prasa, w latach 90. ub. wieku mężczyzna utrzymywał kontakty z organizacjami skrajnie prawicowymi. Sprawca, z zawodu malarz i lakiernik, był od wielu lat bezrobotny; pobierał zasiłek dla osób bez pracy. Nie był notowanych w policyjnych kronikach, był natomiast autorem antyimigranckich hejtów w internecie.   

Psycholog uznał sprawcę zamachu za w pełni poczytalnego. Po przedstawieniu mu zarzutów został przewieziony do aresztu.   Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere powiedział, że zamach jest dowodem niebezpiecznej radykalizacji dyskusji o polityce migracyjnej. Podkreślił, że w porównaniu z rokiem ubiegłym liczba ataków na ośrodki dla uchodźców uległa potrojeniu. 

- To straszne, nienawiść tworzy klimat dla takich zamachów - dodał de Maiziere. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kolonia | wybory

Reklama

Reklama

Reklama