Reklama

Reklama

Kard. Nycz: Papież miał prawo do abdykacji

Papież Benedykt XVI miał prawo do abdykacji, jest to dla Kościoła nowa sytuacja, ale trzeba szanować tę decyzję - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas wspólnej konferencji z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Celestino Migliore.

- Nie mieliśmy do czynienia z takim wydarzeniem od ponad 600 lat, żeby papież w sposób świadomy, wolny, po dokładnej analizie swojego sumienia i modlitwie podjął decyzję złożenia urzędu. Wszyscy się tej sytuacji uczymy - powiedział kard. Nycz podczas konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polskie.

Metropolita warszawski podkreślił, że Benedykt XVI dał dobry przykład jak podchodzić do pełnienia misji w Kościele. - Wydawało nam się, że Ojciec Święty, papież jest nim do końca, tylko śmierć może go uwolnić z tego urzędu. Papież postanowił dać przykład innego sposobu oddania urzędu Piotra naszych czasów - dodał.

Reklama

Nuncjusz apostolski w Polsce podczas konferencji odczytał treść oświadczenia Benedykta XVI w sprawie abdykacji.

Kard. Nycz poinformował, że Episkopat Polski po wyborze nowego papieża zaprosi go do naszego kraju. Okazją mogłaby być 1050. rocznica chrztu Polski w 2015 r.; na jej obchody zaproszony był Benedykt XVI.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy