Reklama

Reklama

Kaczyński: Przygotujemy ewakuację Polaków z Mariupola

- Jeżeli PiS wygra wybory i przejmie władzę, przygotuje ewakuację Polaków z Mariupola - zapowiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. W kwestii repatriacji zarzucił rządowi "hipokryzję wyborczą".

Kaczyński na konferencji prasowej uznał, że rząd "nagle się otwiera" na kwestie repatriacji przewidując 30 mln zł na ten cel w przyszłorocznym budżecie. Tymczasem - jak mówił Kaczyński - MSW na przestrzeni kilku lat zwróciło do budżetu państwa ok. 20 mln zł - niewykorzystanych środków przeznaczonych na repatriację.

Jak podkreślił, zmian wymagają ustawy m.in. o Karcie Polaka i repatriacji.

Dodał, że "od czterech lat leży w parlamencie" projekt ustawy o repatriacji.

- Jest całkowicie w ręku PO, bo szefem podkomisji jest pani z Platformy Obywatelskiej, a podkomisję można zwołać tylko na życzenie jej szefa  - mówił. Kaczyński podkreślił, że w ciągu czterech lat podkomisja zebrała się cztery razy, w tym w ciągu ostatnich dwóch ani razu.

Reklama

Sprawa ciągnie się od lat

- Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie te sprawy najwyraźniej celowo są pomijane  - zaznaczył prezes PiS. - Wystarczy zajrzeć do programu rządowego jeszcze z sierpnia tego roku. Tam w ogóle o repatriacji nic nie ma. Mamy tutaj do czynienia z hipokryzją wyborczą  - uznał.

- My o tym (...) mówimy od lat - podkreślił. - Nadzieja dla Polaków mieszkających poza granicami naszej ojczyzny, a przede wszystkim dla Polaków dla Wschodzie, to są rządy PiS  - mówił prezes. Zapewnił, że jeżeli wybory pójdą po myśli PiS, plan ewakuacji Polaków z Mariupola będzie gotowy.

Przed wystąpieniem Kaczyńskiego głos zabrali przedstawiciele Polaków na Wschodzie, m.in. mieszkający w objętym konfliktem na Ukrainie Mariupolu, apelując o pomoc w ewakuacji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy