Reklama

Reklama

Iran pomyślnie po raz drugi wystrzelił w kosmos rakietę z małpą

Iran pomyślnie po raz drugi wystrzelił w kosmos rakietę z małpą w ramach programu zmierzającego do wysłania w ciągu kilku lat w przestrzeń kosmiczną człowieka - poinformowano w sobotę na stronie internetowej kancelarii irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego.

Nie sprecyzowano, kiedy dokładnie rakieta o nazwie Pajohesh (Badanie) została wystrzelona, ale po raz pierwszy Iran miał przy tym zastosować ciekłe paliwo - zauważa agencja Associated Press. Z komunikatu na stronie prezydenta wynika, że zwierzę bezpiecznie wróciło na Ziemię. Więcej szczegółów nie podano.

Reklama

Po raz pierwszy Iran dokonał udanego wystrzelenia rakiety, która wyniosła w kosmos kapsułę z małpą, pod koniec stycznia br.

Stało się to jeszcze za kadencji ultrakonserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Władze w Teheranie przedstawiały wówczas ten sukces jako pierwszy krok do wysłania w przestrzeń kosmiczną człowieka w ciągu 5-8 lat.

Wcześniejsza, w 2011 r., irańska próba wysłania małpy w kosmos zakończyła się niepowodzeniem.

Zachód obawia się, że technologia stosowana w irańskim programie kosmicznym może być wykorzystywana do rozwoju technologii rakiet balistycznych dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych. Władze w Teheranie utrzymują, że program nuklearny Iranu ma czysto cywilny charakter.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje