Reklama

Inicjatywa Polska rozpoczyna budowę struktur i spotkania w regionach

Liderzy Inicjatywy Polskiej zapowiedzieli w sobotę w Łodzi budowę w regionach struktur ogólnopolskiego lewicowego stowarzyszenia. Jego liderka Barbara Nowacka poinformowała, że wkrótce rozpocznie się zbiórka podpisów pod projektem antyaborcyjnej ustawy komitetu "Ratujmy Kobiety".

- Dwa miesiące temu spotkaliśmy się w Warszawie i podjęliśmy decyzję o założeniu stowarzyszenia dla osób, które mogą być w różnych partiach politycznych, ale przyświeca im ten sam cel tworzenia wspólnych projektów ustaw. Sobota jest dla nas symbolicznym dniem, bo w Łodzi rozpoczynamy spotkania w terenie, na których będziemy rozmawiać o tym, jak Polska ma wyglądać i co chcemy robić w najbliższym czasie - powiedział podczas konferencji prasowej Dariusz Joński, który w poprzedniej kadencji Sejmu był posłem SLD.

Podkreślił, że od Łodzi rozpoczyna się budowa struktur stowarzyszenia w regionach. Jak tłumaczył, w woj. łódzkim powstaną okręgi w Łodzi, Sieradzu oraz Piotrkowie Trybunalskim. - W ciągu dwóch miesięcy do IP przystąpiło ok. 600 osób. Teraz będzie ich więcej, bo ruszamy w Polskę. Co tydzień, chcemy spotykać się z mieszkańcami miast oraz wewnątrz stowarzyszenia - zapowiedział.

Reklama

Nowacka, która w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych była liderką Zjednoczonej Lewicy, a teraz stanęła na czele IP powiedziała, że w najbliższym czasie jego członkowie i eksperci będą zajmowali się pracami m.in. nad projektem ustawy obywatelskiej dotyczącej mieszkalnictwa, rozwojem i edukacją oraz zbieraniem podpisów pod złożonym 13 kwietnia br. przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety" u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego projektem ustawy liberalizującym przepisy dot. aborcji.

"Czekamy na decyzję marszałka w sprawie zarejestrowania komitetu"

- Czekamy na decyzję marszałka w sprawie zarejestrowania komitetu. Wymagany termin 14 dni mija w środę i liczymy, że od tego dnia ruszymy ze zbiórką podpisów. Zgłaszają się do nas tysiące osób i już teraz jesteśmy przekonani, że w ciągu 90 dni zbierzemy nie tylko wymagane 100 tysięcy podpisów, ale nawet 300 tysięcy - powiedziała działaczka Twojego Ruchu, która jest również pełnomocniczką komitetu "Ratujmy kobiety".

Złożony u marszałka projekt ustawy liberalizuje przepisy dotyczące aborcji - m.in. daje możliwość legalnego i bezpiecznego przerywania ciąży, zapewnia kobietom w ciąży pełną opiekę zdrowotną, daje dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcji i wprowadza edukację seksualną w szkołach.

Mówiąc o najbliższych planach IP, jego liderzy ogłosili, że w następny weekend o prawach kobiet i aborcji będą rozmawiali podczas spotkania w Wałbrzychu, a 7 maja zorganizują konferencję dot. problemów mieszkalnictwa.

Nowacka dodała w Łodzi, że IP przystąpi do proponowanej przez lidera Komitetu Obrony Demokracji Mateusza Kijowskiego organizacji zrzeszającej partie i stowarzyszenia polityczne, które mają rozmawiać o rozwiązywaniu spornych kwestii w kraju.

- Dziś debata polityczna krąży wokół sporu o Trybunał Konstytucyjny, przy okazji czego budzi się społeczeństwo obywatelskie. Ono zaistnieje wtedy, kiedy zaczniemy normalnie rozmawiać z Polkami i Polakami o tym, co ich boli i interesuje - podkreśliła Nowacka.

Liderzy i członkowie IP mają wziąć udział także w sobotnim Łódzkim Marszu Równości.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy