Reklama

Ile filiżanek kawy możesz wypić dziennie? Nawet 25!

Kawa nie szkodzi sercu tak bardzo, jak myśleliśmy /123RF/PICSEL

Niektórzy nie wyobrażają sobie początku dnia bez kubka parującej kawy. Spotkanie? Oczywiście najlepiej przy małej czarnej albo latte. Jeśli martwisz się o to, że wypijasz za dużo kawy, to możliwe, że masz rację, bo przesadzanie z kofeiną nie jest zbyt zdrowe. Ale jedna wiadomość może cię uspokoić: nawet ogromne ilości kawy nie szkodzą sercu.

Do niedawna myślano, że czarna, pobudzająca substancja bardzo źle wpływa na pracę jednego z naszych najważniejszych narządów. Badania naukowców z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie obalają jednak to twierdzenie.

W ramach projektu przeanalizowano kondycję układu krążenia 8 tys. Brytyjczyków. Okazało się, że nie ma żadnego związku pomiędzy tym, ile kawy wypijają, a zdrowiem ich serca czy pracą naczyń krwionośnych.

Badani zostali podzieleni na trzy grupy w zależności od tego, jak dużo kawy wypijają na co dzień. Średnia ilość w grupie o największym spożyciu wynosiła pięć filiżanek, ale ekstremiści dochodzili nawet do 25. Badacze nie znaleźli większych różnic pomiędzy tymi grupami.

Reklama

- Pomimo ogromnej popularności kawy na całym świecie, od dłuższego czasu pojawiają się raporty, które raczej zniechęcają do jej picia - mówi doktor Kenneth Fung, który przewodził ekipie naukowców. - Nasze badania wykazują, że napój ten wcale nie jest taki szkodliwy względem układu krążenia. Na pewno istnieje jakiś limit. Musimy powtórzyć badania, żeby go znaleźć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama