Reklama

Reklama

Hongkong wstrzymuje dostawy szczepionki firmy AstraZeneca

​Jak przekazała sekretarz ds. zdrowia Sophia Chan, władze Hongkongu poprosiły koncern AstraZeneca o wstrzymanie dostaw szczepionki na COVID-19. Chan oceniła, że Hongkong będzie miał wystarczającą ilość szczepionek.

Administracja Hongkongu zamówiła 7,5 mln dawek szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu, które zgodnie z pierwotnym planem miały przybyć do miasta w drugiej połowie 2021 roku - przypomina agencja Reutera.

Chan oceniła, że Hongkong będzie miał wystarczającą ilość szczepionek, biorąc pod uwagę zamówienia na łącznie 15 mln dawek z chińskiej firmy Sinovac i niemieckiej BioNTech. - Sądzimy, że nie jest konieczne, aby koncern AstraZeneca dostarczył miastu szczepionki w tym roku - powiedziała.

- Władze Hongkongu rozważają jednak zakup nowego rodzaju szczepionki, która może zapewniać lepszą ochronę przed nowymi wariantami koronawirusa - dodała Chan.

Reklama

Media: Powodem decyzji władz obawy o bezpieczeństwo

Media wpisują decyzję władz Hongkongu w pojawiające się na świecie obawy o bezpieczeństwo szczepionki koncernu AstraZeneca i jej skuteczność przeciwko nowym wariantom koronawirusa. Wiele krajów wprowadziło dolną granicę wiekową dla osób szczepionych tym specyfikiem w związku z doniesieniami o rzadkich przypadkach zakrzepów krwi.

Wiodący ekspert ds. zdrowia i doradca hongkońskich władz David Hui ocenił w tym tygodniu, że Hongkong powinien zastąpić szczepionkę firmy AstraZeneca preparatem koncernu Johnson & Johnson, który wymaga podania tylko jednej dawki.

Bogaty Hongkong zapewnił sobie stabilne dostawy szczepionek na COVID-19, ale program szczepień postępuje stosunkowo powoli. Jak dotąd w mieście podano ponad 700 tys. dawek. Niskie tempo wiązane jest między innymi z obawami o skutki uboczne szczepionek i nieufnością Hongkończyków wobec władz.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy