Reklama

Reklama

"Fakt": Rewolucja w "Programie 500 plus"

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska zapewnia, że innowacje w sztandarowym programie PiS, czyli 500 plus będą miały kosmetyczny charakter, ale jak przekonuje poniedziałkowy "Fakt" zmienić się może wiele.

"Fakt" dotarł do przeglądu dotyczącego świadczeń na dzieci, w tym "Programu Rodzina 500 plus" przygotowanego przez resort rodziny.

Z dokumentu wynika, że fundamenty programu się nie zmienią, ale rząd chce go uszczelnić, by pieniądze trafiały do tych rodzin, które faktycznie mają niskie dochody.

Jak wylicza dziennik zmiany mogą okazać się niekorzystne między innymi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci, którzy obecnie składając wniosek, nie muszą uwzględniać dochodów partnera.

Takie rozwiązanie może prowadzić do nadużyć, które rządząca partia chciałaby ukrócić.

Reklama

"Wprowadzenie dla osoby samotnie wychowującej dziecko wymogu ustalenia alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzina, spowodowałoby spadek tego rodzaju nadużyć" - czytamy w rządowym dokumencie.

Ostateczna decyzja w sprawie tego, czy taki zapis wjedzie w życie jednak jeszcze nie zapadła.

Rząd planuje też uszczelnić przepisy w odniesieniu do rodziców, którzy specjalnie zwalniają się z pracy, by dostosować swoje zarobki do kryterium, które otworzyłoby im dostęp do świadczenia 500 plus.

Bardziej restrykcyjne przepisy miałyby też dotyczyć osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Teraz musiałyby one ujawnić swoje przychody.

Z rządowego dokumentu wynika, że zmiany miałyby dotyczyć także funduszu alimentacyjnego i Karty Dużej Rodziny.

Kiedy mogą wejść w życie? W nowym okresie zasiłkowym, czyli już od 1 października.

Więcej w "Fakcie".Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy