Reklama

Reklama

Europejscy przywódcy eksponują zasługi Ariela Szarona

Przywódcy państw europejskich, w tym Niemiec, Francji, W.Brytanii i Rosji, eksponują zasługi zmarłego w sobotę Ariela Szarona, podkreślając rolę, jaką odegrał w historii Izraela. Składają też kondolencje rodzinie zmarłego i narodowi izraelskiemu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Szarona, który "odegrał kluczową rolę w najnowszej historii Izraela". Van Rompuy przekazał kondolencje rodzinie zmarłego, rządowi i narodowi Izraela.

Reklama

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oddała cześć Szaronowi, nazywając go "izraelskim patriotą z wielkimi zasługami" dla swego kraju. - Swą odważną decyzją wycofania osadników izraelskich ze Strefy Gazy uczynił historyczny krok na drodze do złagodzenia napięć z Palestyńczykami i do rozwiązania (problemu bliskowschodniego)  - oświadczyła kanclerz.

"Był niezmordowanym obrońcą Izraela"

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Szaron "od początku był niezmordowanym obrońcą (...) Izraela". Minister przekazał wyrazy współczucia i ubolewania rodzinie Szarona.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nazwał Szarona "jedną z najbardziej znaczących postaci w historii Izraela". - Jako premier (Szaron) podejmował odważne i kontrowersyjne decyzje, dążąc do pokoju (...). Izrael stracił dzisiaj ważnego przywódcę  - powiedział.

Prezydent Francji Francois Hollande podkreślił wielką rolę, jaką Szaron odegrał w historii Izraela. Wskazał, że po latach kariery wojskowej i politycznej Szaron "zwrócił się ku dialogowi z Palestyńczykami". Hollande przekazał wyrazy współczucia rodzinie zmarłego i narodowi Izraela.

Władimir Putin wystosował telegram kondolencyjny

W związku ze śmiercią Szarona prezydent Rosji Władimir Putin wystosował telegram kondolencyjny do premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Putin wysoko ocenił działalność Szarona w obronie interesów Izraela, wskazał na szacunek, jakim cieszył się on u współczesnych i jego wysoki autorytet na arenie międzynarodowej.

Putin podkreślił, że w Rosji Szaron będzie pamiętany jako konsekwentny zwolennik rozwoju izraelsko-rosyjskich stosunków przyjaźni, który wniósł wielki wkład w rozwój wzajemnie korzystnej współpracy dwustronnej.

Podobnie jak inni przywódcy Putin przekazał wyrazy współczucia rodzinie Szarona i narodowi Izraela.

Dowiedz się więcej na temat: Ariel Szaron nie żyje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje