Reklama

Reklama

Episkopat powołał fundację pomocy ofiarom molestowania

Konferencja Episkopatu Polski głosiła powstanie nowej fundacji. Jej zadaniem ma być niesienie pomocy ofiarom molestowania seksualnego w Kościele, które zostały skrzywdzone w dzieciństwie lub młodości.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik wydal komunikat, w którym możemy przeczytać, że statut Fundacji Świętego Józefa, który biskupi przyjęli podczas 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, obradującego w Warszawie od 8 do 9 października br., zostanie złożony do Krajowego Rejestru Sądowego. Biskupi mają nadzieję, że fundacja niosąca pomoc skrzywdzonym rozpocznie działalność 1 stycznia 2020 r.

Reklama

"Powołanie fundacji to wyraz solidarności Kościoła w Polsce z pokrzywdzonymi" - wyjaśnia, cytowany w komunikacie, prymas Polski abp Wojciech Polak, który jest delegatem KEP do spraw ochrony dzieci i młodzieży. Abp Polak kierował zespołem, który przygotował statut fundacji.

"Wierni, jak i całe społeczeństwo, oczekują jednoznacznego zaangażowania i konkretnego działania ze strony Kościoła w walce z dramatem wykorzystania seksualnego. Konieczne jest kontynuowanie istniejących oraz podejmowanie nowych systematycznych działań na rzecz osób zranionych we wspólnocie Kościoła zarówno przez niektóre osoby duchowne, jak też innych sprawców związanych z działalnością edukacyjną i duszpasterską Kościoła" - podkreślił abp Polak.

Abp Polak: Musimy czuć się odpowiedzialni za solidarne wsparcie

Działalność fundacji ma mieć charakter ogólnopolski. Będzie świadczyć wieloraką pomoc pokrzywdzonym, we współpracy z konkretną diecezją i z istniejącymi dziełami oraz inicjatywami, jak Centrum Ochrony Dziecka czy "Zranieni w Kościele". Fundacja będzie utrzymywać się przede wszystkim z pieniędzy przekazanych przez poszczególne diecezje. Partycypacja finansowa diecezji zostanie rozłożona proporcjonalnie do liczby należących do nich biskupów i księży.

"Zobowiązanie do zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę spoczywa na sprawcy przestępstwa wykorzystania seksualnego, jednak we wspólnocie Kościoła wszyscy musimy czuć się odpowiedzialni za solidarne wsparcie pokrzywdzonych oraz ochronę małoletnich" - wskazał cytowany w komunikacie abp Polak.

Na wsparcie przez różnorodną działalność fundacji będą mogły liczyć osoby skrzywdzone w dzieciństwie lub w młodości, w stanie niepełnosprawności lub bezradności, gdy sprawcami wykorzystania seksualnego byli duchowni lub inne osoby zaangażowane w aktywność wychowawczą, edukacyjną i duszpasterską Kościoła - poinformowano w komunikacie KEP.

Jednocześnie zaznaczono, że celem fundacji nie jest spełnienie roszczeń finansowych niektórych skrzywdzonych ani nie jest ona w żadnym wymiarze funduszem odszkodowawczym.

"Jest natomiast dziełem, które ma na różne sposoby i we współpracy z istniejącymi inicjatywami oferować zorganizowaną pomoc i prawdziwą solidarność, której osoby pokrzywdzone bardzo potrzebują" - czytamy.

W miarę możliwości fundacja zamierza również wspierać skrzywdzonych seksualnie przez osoby niezwiązane instytucjonalnie z Kościołem katolickim - dodano. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama