Reklama

​Ekspert: Inflacja w stomatologii sięga 30 proc. Wycena świadczeń musi być wyższa

Inflacja w stomatologii sięga 30 proc., a wycena świadczeń w ramach NFZ nie zmieniła się praktycznie od kilkunastu lat - mówił przewodniczący Komisji Stomatologicznej ORL WIL lek. dent. Jacek Zabielski. - Prowadzimy rozmowy z NFZ, są miłe, kulturalne - tylko nie kończą się happy endem - dodał.

- Stomatologia w okresie pandemii nie jest na pierwszych stronach gazet z różnych względów, m.in. dlatego, że jest to dziedzina wiedzy, z której korzysta się często, ale często też prywatnie i utrwala się taki pogląd, że jak idziemy do lekarza dentysty, to głównie idziemy do prywatnego gabinetu. Jest to rzecz, która jest nieprawdziwa, bo mimo wszystko gros społeczeństwa leczy się w ramach NFZ - mówił we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej lek. dent. Jacek Zabielski.

"Drastyczne niedocenienie stomatologów NFZ"

Wskazał, że praca lekarzy dentystów w ramach NFZ jest niedoceniana od lat "i to niedoceniana w tej chwili w sposób drastyczny, dlatego że nakłady NFZ na udzielanie świadczeń dla społeczeństwa dla lekarzy dentystów są tak nikłe, że praktycznie pewne rzeczy są niewykonalne".

Reklama

Zabielski dodał, że inflacja w stomatologii sięga obecnie 30 proc. Zaznaczył, że zostały podniesione ceny materiałów dentystycznych i ceny podwykonawców.

- Stomatologia jest dziedziną zabiegową i trudno pogodzić się z tym, że od 13 praktycznie lat nie ma podniesionej stawki na leczenie pacjenta w ramach NFZ. Dlatego też wielu pacjentów się zniechęca, są kolejki, jakość pewnych świadczonych usług i użycia materiałów siłą rzeczy jest mniejsza niż w gabinetach prywatnych, bo trudno, żeby kupić drogie materiały, które się kompletnie nie zwrócą - dodał.

"Niebywałe" wyceny świadczeń

Podał, że np. za usunięcie zęba jednokorzeniowego NFZ płaci 22,60 zł, a za usunięcie zęba dwukorzeniowego - 33 zł, za znieczulenie 13 zł. - Zabieg chirurgiczny, który trwa czasami pół godziny i dłużej jest wyceniany łącznie na 30 zł - to są rzeczy niebywałe - ocenił.

Dodał, że rozmowy z NFZ na temat wyceny świadczeń są prowadzone od dłuższego czasu, jednak nie kończą się konkretnym porozumieniem.

- Prowadzimy rozmowy z NFZ, te rozmowy są miłe, kulturalne - tylko nie kończą się happy endem. Jeżeli w dalszym ciągu będą się utrzymywały takie stawki, jakie są obecnie, to siłą rzeczy - a już się to dzieje w mniejszych miejscowościach - dentyści zrezygnują z pracy. Już obecnie jest wiele miasteczek, gdzie np. na 10 gabinetów, które miały umowę z NFZ, został tylko jeden - wskazał.

- Polityka zdrowotna państwa i NFZ jako płatnika powinna iść w takim kierunku żeby ta sprawa została w jakiś sposób uregulowana - zaznaczył Zabielski. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy