Reklama

Reklama

Dwóch Belgów odpowie za kradzież w Muzeum Auschwitz

Za kradzież z byłego niemieckiego obozu Auschwitz porcelanowych izolatorów z historycznego ogrodzenia odpowie przed sądem dwóch turystów z Belgii. Grozi im do 10 lat więzienia - oświadczył zastępca oświęcimskiego prokuratora rejonowego Mariusz Słomka.

50-letni Yann P-B. i o rok starszy William H. w lipcu zwiedzali Muzeum Auschwitz. Zostali zatrzymani, gdy próbowali wynieść trzy izolatory. Były one elementem ogrodzenia z drutu kolczastego, które w czasie działania obozu znajdowało się pod napięciem. Izolatory, jak wszystkie historyczne elementy w Miejscu Pamięci, są przedmiotami o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Mężczyźni podczas przesłuchania nie potrafili wyjaśnić motywów postępowania. Przyznali się do winy i zaproponowali dobrowolne poddanie się karze. Proponowali 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę. Prokuratura nie przystała na takie rozwiązanie i skierowała akt oskarżenia do krakowskiego sądu okręgowego.

Reklama

To nie pierwsza taka kradzież

W minionych latach dochodziło już do podobnych zdarzeń. W 2011 r. na lotnisku w podkrakowskich Balicach funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali małżeństwo z Izraela, które próbowało wywieźć przedmioty znalezione na terenie byłego obozu Birkenau. Dobrowolnie poddali się karze. Sąd wymierzył im rok i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata i po 4,2 tys. zł nawiązki na cel społeczny. Podobnie zakończyła się sprawa niemieckiego nauczyciela, którego krakowski sąd skazał w 2014 r. za to samo na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 8 tys. zł nawiązki. Sąd zajmuje się też dwoma Anglikami.

Najgłośniejsza dotychczas kradzież w byłym obozie wydarzyła się w grudniu 2009 r. Złodzieje ukradli napis "Arbeit macht frei" znad bramy byłego obozu Auschwitz I. Bezpośredni sprawcy, a także Szwed Anders Hoegstroem, który ich nakłaniał do przestępstwa, zostali skazani na kary więzienia bez zawieszenia.

Muzeum Auschwitz dziedzictwem UNESCO

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne