Reklama

Reklama

Donald Tusk o rezygnacjach w Radzie Medycznej: Rządzący nie mają prawa spojrzeć Polakom w oczy

Przez jakiś czas będziecie rządzić, ale już dziś nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom i odpowiecie za to. Za tę niepotrzebną śmierć tysięcy ludzi, tylko dlatego, że nie mieliście odwagi albo interesu w tym, by respektować rady i rekomendacje powołanej przez siebie Rady Medycznej. Wszyscy będziemy o tym pamiętać - przekazał w oświadczeniu Donald Tusk. Lider Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do piątkowej rezygnacji 13 członków Rady Medycznej.

Przewodniczący PO Donald Tusk wygłosił w piątek oświadczenie, zamieszczone na portalach społecznościowych PO. Skomentował w nim fakt rezygnacji większości członków Rady Medycznej przy premierze. - Dzisiaj 13 spośród 17 członków Rady Medycznej przy premierze zrezygnowało. Rozpadła się Rada Medyczna, która doradzała, a raczej miała doradzać polskiemu rządowi w walce z pandemią - powiedział lider PO.

"Przedkładanie politycznych interesów nad zdrowiem i życiem obywateli"

Zwrócił uwagę, że członkowie rady w uzasadnieniu napisali, iż z narastającą frustracją przyjmowali brak politycznych możliwości wprowadzania sprawdzonych w świecie metod w walce z pandemią.

Reklama

- Proszę państwa, od początku pandemii ten rząd, Morawiecki, Kaczyński przedkładali własny polityczny interes, a niektórzy także własne brudne polityczne interesy ponad zdrowie i życie obywateli - podkreślił.

Były premier zwrócił uwagę, że umarło już ponad 100 tysięcy Polek i Polaków. - Umarło najwięcej Polek i Polaków od czasów II wojny światowej. To jest naprawdę największa tragedia od końca wojny i odpowiadają za to politycy, którzy nie słuchali rekomendacji przez siebie powołanej Rady Medycznej - swoich lekarzy i ekspertów. Bo ważniejszy był dla nich ten PR-owski, a czasem finansowy, interes - podkreślił Tusk.

"Odpowiecie za niepotrzebną śmierć tysięcy ludzi"

- Przez jakiś czas będziecie rządzić, ale już dziś nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom i odpowiecie za to. Za tę niepotrzebną śmierć tysięcy ludzi tylko dlatego, że nie mieliście odwagi albo interesu w tym, by respektować rady i rekomendacje powołanej przez siebie Rady Medycznej. Wszyscy będziemy o tym pamiętać - podsumował lider PO w oświadczeniu.

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało w piątek z doradzania rządowi w sprawie epidemii. "W dniu 14 stycznia 2022 roku zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu.

Prof. Horban został w Radzie Medycznej

"Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - napisało 13 członków rady.

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium, m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje