Reklama

Reklama

Do okulisty i dermatologa tylko ze skierowaniem

Od nowego roku do okulisty i dermatologa możemy pójść tylko ze skierowaniem, ale nie dotyczy to pacjentów, którzy leczą się przewlekle i tych, którzy zapisali się w starym roku. Od dwóch tygodni obowiązują zapisy pakietu onkologicznego i kolejkowego, które mają przyspieszyć diagnostykę i leczenie raka oraz zmniejszyć kolejki do specjalistów.

- W przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej pakiet niewiele zmienił - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Według niej, chorzy z podejrzeniem nowotworu wymagają takiej samej opieki jak wcześniej - wystawienia skierowania. Podkreśliła, że nadal lekarze rodzinni nie mają tomografii, rezonansu, badań histopatologicznych, od których zależy rozpoznanie. Dysponują takimi samymi badaniami, jak wcześniej. 

Reklama

Natomiast przyznaje, że pacjenci szukają informacji, jak dostać się do okulisty i dermatologa. Według niej, zdezorientowani przychodzą po skierowania na wizyty umówione pół roku temu. Tłumaczy, że ci pacjenci ich nie potrzebują. Natomiast, jeśli lekarz rodzinny nie poradzi sobie z leczeniem jakiegoś schorzenia z zakresu okulistyki czy dermatologii - wyda skierowanie. 

W przychodniach kolejki do rejestracji i informacji w tej sprawie. 

Przychodnie POZ oczekują, że wkrótce będzie zmiana prawa umożliwiająca pacjentom, którzy potrzebują okularów dostanie się do lekarza bez skierowania. Dobór szkieł wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne