Reklama

Reklama

Cała Polska komentuje słowa Kaczyńskiego

Uproszczenie podatków, pomoc dla rodzin, przyspieszenie budownictwa mieszkaniowego, walka z bezrobociem na prowincji i ulżenie emerytom i rencistom. To plany Prawa i Sprawiedliwości przedstawione przez Jarosława Kaczyńskiego.

Tusk: Policzymy, ale zgadzam się z kilku punktach

Reklama

Do środy rząd przedstawi wyliczenia dotyczące socjalnych propozycji Prawa i Sprawiedliwości - zapowiada premier Donald Tusk. Szef rządu powiedział dziennikarzom, że w dzisiejszym wystąpieniu prezesa Kaczyńskiego zabrakło mu osadzenia zaprezentowanego pakietu w kontekście kryzysu.

W ocenie premiera, socjalne propozycje Jarosława Kaczyńskiego wiążą się z wydatkami idącymi w dziesiątki miliardów złotych. Kolejną refleksją po wystąpieniu lidera PiS-u -mówił Donald Tusk - jest bardzo duża wiara w możliwości państwa. Szef rządu nazwał ją archaiczną. Jego zdaniem, pogląd, że wyposażenie urzędników w większą władzę spowoduje rozwiązanie takich problemów, jak brak mieszkań, jest złudzeniem.

Premier przyznał, że w kilku punktach Jarosław Kaczyński wyraził bliskie mu poglądy. Wśród tych kwestii wymienił skuteczniejsze ściganie przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu.

Grupiński: Koalicja otwarta na propozycje

Szef klubu PO Rafał Grupiński mówi, że wiele z propozycji PiS jest znanych, jednak wymagają rzetelnego przeliczenia przez ekonomistów, gdyż wiążą się z dużymi wydatkami. Jak zapowiada szef klubu PO, koalicja jest otwarta na te propozycje, które mogą rzeczywiście poprawić życie Polaków.

Żelichowski: Jest kryzys. Skąd pieniądze?

Stanisław Żelichowski. z PSL mówi natomiast, że prezes PiS nie podjął najważniejszych obecnie problemów. Jego zdaniem, w sytuacji kryzysu najważniejszą sprawą jest zwiększenie wpływów do budżetu państwa, do czego Jarosław Kaczyński prawie si nie odnosi.

Leszek Miller: Diagnoza Kaczyńskiego często słuszna, ale...

Leszek Miller uważa z kolei, że diagnoza Jarosława Kaczyńskiego jest w wielu miejscach słuszna, propozycje rozwiązań niekoniecznie. Szef SLD krytykuje wprowadzenie podatku obrotowego dla dużych sieci sprzedaży oraz banków. Leszkowi Millerowi nie podobają się też szczegóły planu walki z bezrobociem.

Chwedoruk: Kaczyński chce przekonać Polaków, że ma podobne poglądy do nich

Według politologa Rafała Chwedoruka, wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego miało przekonać Polaków, że PiS ma podobne poglądy na problemy w kraju, jak większość obywateli. Politolog zwrócił uwagę, że prezes PiS przedstawiał rozwiązania, które popiera większość Polaków, takie, jak likwidacja NFZ i gimnazjów.

Sobiech: Chaos

Politolog doktor Robert Sobiech skrytykował zaproponowany przez Jarosława Kaczyńskiego pomysł likwidacji NFZ. Jego zdaniem, wywoła to jeszcze większy chaos, niż obecnie.

Co zaproponował Kaczyński?

Jarosław Kaczyński przedstawił dziś propozycje w zakresie: finansów publicznych, rynku pracy i mieszkań, polityki rodzinnej, emerytur, służby zdrowia, oświaty, kultury, rolnictwa i bezpieczeństwa. Wśród postulatów znalazły się między innymi: likwidacja NFZ, 10-letni plan walki z bezrobociem, nowe ustawy podatkowe, w tym wprowadzenie podatku obrotowego dla dużych sieci sprzedaży i banków, większe ulgi dla rodzin z dziećmi, a także likwidacja gimnazjów oraz zaostrzenie kar za zabójstwa i korupcję

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy