Reklama

Reklama

Biskupi wydali komunikat. "Wyrażają swój niepokój"

Biskupi podczas zakończonych obrad zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zatwierdzili tekst deklaracji, która będzie podpisana 28 czerwca w czasie spotkania abp. Józefa Michalika ze zwierzchnikiem Kościoła Bizantyjsko-Ukraińskiego abp. Światosławem Szewczukiem. Przyjęto też nowelizację IV przykazania kościelnego. Autorzy komunikatu nie kryją również zaskoczenia z powodu odmówienia młodym ludziom prawa do zdawania na maturze przedmiotu.

Deklaracja, która zostanie podpisana w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, odnosi się do zbrodni wołyńskiej - w przeddzień 70. rocznicy tragicznych wydarzeń.

Reklama

Jak podkreślają biskupi w wydanym na zakończenie obrad komunikacie,  tekst deklaracji, przygotowany w dialogu obu stron, wyrasta z ducha Ewangelii, która wzywa "do uznania prawdy i wyznania win, aby wejść na drogę pojednania". Hierarchowie zachęcają w nim wszystkich do modlitwy za ofiary rzezi wołyńskiej, zwłaszcza w dniu 11 lipca i w poprzedzającą niedzielę.

Biskupi przyjęli też nowelizację IV przykazania kościelnego. W miejsce dotychczasowego zapisu, który brzmi: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach" przyjęto nowe brzmienie: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach".

Oznacza to - jak wyjaśniają w komunikacie hierarchowie -  że okres formalnego zakazu zabaw został ograniczony do Wielkiego Postu.  "Nie zmienia to jednak w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni "modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie  przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość+.  Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości. Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" - podkreślają biskupi.

Biskupi "wyrażają swój niepokój i zdecydowany sprzeciw"

Autorzy komunikatu nie kryją również zaskoczenia z powodu odmówienia młodym ludziom prawa do zdawania na maturze przedmiotu, którego uczą się wiele lat, otrzymują z niego ocenę na podstawie jawnych kryteriów wiedzy (a nie wiary - jak się to często błędnie sugeruje), ocena ta jest wliczana do średniej i widnieje na państwowym dokumencie, jakim jest świadectwo szkolne. Biskupi wyrażają nadzieję, że sprawa wyboru religii na maturze powróci do tematów zespołu wspólnego przedstawicieli strony kościelnej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W związku z nasilającymi się próbami narzucania przez różne podmioty krajowe i zagraniczne demoralizujących treści i metod związanych z edukacją seksualną w przedszkolach i szkołach, biskupi "wyrażają swój niepokój i zdecydowany sprzeciw". Zwracają się jednocześnie z apelem do wszystkich wierzących rodziców o czujność w tym względzie. "Należy dołożyć wszelkich starań, aby chronić polskie dzieci i młodzież przed demoralizacją" - podkreślają hierarchowie.

Przed rozpoczęciem zebrania biskupi spotkali się z dziećmi i młodzieżą z Wieliczki na wspólnej modlitwie i udzielili młodym oraz ich nauczycielom i wychowawcom błogosławieństwa na rozpoczynające się wakacje. Hierarchowie wyrażają podziękowanie rodzicom, nauczycielom, katechetom i wychowawcom za całoroczny trud pracy edukacyjnej w szkole. "Niech nadchodzące wakacje będą okresem wypoczynku oraz odkrywania Boga w pięknie stworzenia.

Po zakończeniu obrad, w niedzielę, członkowie Konferencji Episkopatu wzięli udział w poświęceniu sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. Biskupi dziękowali też Bogu za 50 lat kapłaństwa metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i innych członków Episkopatu.

Dowiedz się więcej na temat: biskupi | Kościół

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje