Reklama

Reklama

Bardzo trudny quiz o II wojnie światowej. 8 na 15 punktów zdobywają tylko prawdziwi znawcy

Chociaż II wojna światowa to stosunkowo nieodległa historia, jej przebieg pasjonuje historyków i hobbystów, bo zagadek wokół największego w dziejach zbrojnego konfliktu jest wiele. Nie wiadomo, czy wszystkie uda się kiedyś rozwikłać - pewne jest jednak, że odpowiedzi na 15 pytań odnajdziecie w naszym quizie. Co zrobił Hitler po przyjeździe do Warszawy, kto odnalazł zaginiony brytyjski okręt i dlaczego o pewnym kolejowym wagonie przeczytamy w kronikach zarówno pierwszej, jak i drugiej wojny? Dowiedz się, rozwiązując quiz Interii.

Wcześnie rano 1 września 1939 roku wojska III Rzeszy zaatakowały Polskę. - A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa - wygłosił wówczas w Polskim Radiu aktor i dziennikarz Józef Małgorzewski.

Ten sam głos zwiastował też klęskę II Rzeczypospolitej w kampanii wrześniowej. - Halo, halo, czy nas słyszycie? To nasz ostatni komunikat. Dziś oddziały niemieckie wkroczyły do Warszawy. Braterskie pozdrowienia przesyłamy żołnierzom walczącym na Helu i wszystkim walczącym, gdziekolwiek się jeszcze znajdują. Jeszcze Polska nie zginęła. Niech żyje Polska! - powiedział Małgorzewski 30 września, a po nadaniu jeszcze hymnu państwowego rozgłośnia zamilkła.

Reklama

Pytania o II wojnę światową. Na niektóre historycy nie znaleźli odpowiedzi

Mimo powszechnego terroru, jaki zaprowadzili Niemcy, Polacy walczyli z okupantami do 1945 roku. Codziennością stały się wówczas represje, "łapanki", wywózki do obozów koncentracyjnych, groźby śmierci nawet bez powodu, a także mnożące się bezprawne nakazy i zakazy. W swojej wizji Adolf Hitler chciał z naszego kraju uczynić "lebensraum", czyli "przestrzeń życiową" dla swojego narodu, żyjącego - według berlińskiej, nazistowskiej propagandy - na przeludnionym terytorium.

III Rzesza nie była jedynym państwem, które we wrześniu 1939 roku napadło na nasz kraj. Razem z nazistami granice Polski przekroczyły wojska Słowacji, będącej wtedy "pod butem" Niemiec. Z kolei 17 września "cios nożem w plecy" zadał nam Związek Radziecki, atakując Rzeczpospolitą od wschodu. Utraconych wówczas Kresów nie odzyskaliśmy po zgładzeniu Niemiec, "w zamian" przyznano nam ziemie na zachodzie.

Historia trwającej sześć lat II wojny światowej pełna jest dziejowych zakrętów i nierozwiązanych kwestii, nad którymi głowią się historycy. O niektóre z nich pytamy w naszym quizie. Zagadki dotyczą zarówno polskich, jak i światowych wątków konfliktu. Spróbuj swoich sił - pytań jest 15 i nie wszystkie są łatwe!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy