Reklama

Reklama

Austria: MSW: ok. 5 tys. migrantów odesłano do innych krajów UE

- Władze austriackie odesłały ponad 5 tys. migrantów do krajów UE, których granice ludzie ci przekroczyli, nim dotarli do Austrii - poinformowała w czwartek szefowa MSW Johanna Mikl-Leitner. Wg Czerwonego Krzyża do Austrii przybędzie tego dnia do 10 tys. osób.

- Jeśli dobrze pamiętam, odesłaliśmy z Austrii ponad 5 tys. czy 5,5 tys. osób, zwłaszcza do Bułgarii i Rumunii  - powiedziała Mikl-Leitner dziennikarzom w Niemczech na spotkaniu chadeckiej partii CSU. - Działający system azylowy wymaga skutecznej polityki odsyłania (osób niekwalifikujących się do azylu), a w tej dziedzinie jest jeszcze wiele do zrobienia, szczególnie w odniesieniu do krajów północnoafrykańskich - dodała.

Nie ubiegają się o ochronę

Szefowa austriackiego MSW zaznaczyła, że prawie żadnych wniosków o azyl nie złożono w krajach takich, jak Chorwacja czy Słowenia. Jej zdaniem oznacza to, że migrantom, którzy podróżują przez te kraje, ale nie ubiegają się tam o ochronę, nie chodzi już o bezpieczeństwo, lecz o wybór państwa o najkorzystniejszej sytuacji gospodarczej.

Reklama

- Jeśli uchodźcy docierają do Austrii ze Słowenii i Chorwacji, ale o azyl ubiegają się w Austrii, to będziemy ich zawozić z powrotem do Słowenii i Chorwacji - podkreśliła.

Zgodnie z unijnymi przepisami ws. polityki azylowej imigranci są zobowiązani do występowania o azyl w pierwszym unijnym kraju, do którego trafią.

Mikl-Leitner poinformowała również, że w Austrii aresztowano dotąd 545 przemytników ludzi oraz że do końca roku wytoczonych może zostać 2 tys. procesów w tej sprawie; to dwukrotnie więcej niż w 2014 r.

Czerwony Krzyż szacuje, że w czwartek do Austrii przybędzie 7-10 tys. migrantów. Obecnie systemem opieki w tym kraju objętych jest blisko 12 tys. osób, z czego 9,3 tys. zapewniono tymczasowe schronienie, 1,4 tys. przebywa w punktach zbiorczych, a 1,1 tys. na dworcach kolejowych.

Czekają w pociągu

Austriacka policja podaje, że do godz. 14 w czwartek na najbardziej obleganym przejściu, w Nickelsdorfie, granicę przekroczyło 5 151 osób, a kolejny tysiąc czeka już w pociągu po węgierskiej stronie.

Agencja APA pisze, że w Wiedniu nocleg zapewniono 5,3 tys. migrantów i na razie są wolne miejsca noclegowe. Z kolei w Salzburgu, który jest punktem przesiadkowym dla migrantów podróżujących dalej do Niemiec i gdzie tworzy się zator, burmistrz Heinz Schaden wprowadził limity noclegów. Osoby, dla których nie wystarczy miejsca w prowizorycznym schronisku w dworcowym garażu, muszą zostać na terenie dworca - zarządził.

W środę do Austrii dostało się 6 245 migrantów, z czego blisko 6 tys. z Węgier, a według wstępnych danych złożonych zostało 348 wniosków o azyl - podało ministerstwo spraw wewnętrznych w Wiedniu.

 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy