Reklama

Reklama

Albania: Rząd podniósł kary m.in. za zabójstwo i posiadanie broni

Rząd albański ogłosił we wtorek zaostrzone kary za zabójstwo, przemoc domową i nielegalne posiadanie broni, aby wykorzenić kilkuwiekowy zwyczaj zemsty rodowej, który wciąż obowiązuje w niektórych regionach kraju.

Minimalna kara za zabójstwo wzrosła z 25 do 38 lat, a za nielegalne posiadanie broni z siedmiu do pięciu lat; w obu przypadkach bez prawa o ubieganie się o przedterminowe zwolnienie - poinformował minister sprawiedliwości Eduard Halimi.

Reklama

Za przemoc domową prowadzącą do poważnych obrażeń będzie odtąd obowiązywała kara od 20 lat więzienia do dożywocia. Dotychczas kary za takie przestępstwa zaczynały się od pięciu lat więzienia.

Parlament zatwierdził zmiany w kodeksie karnym już w maju.

Wysoki poziom przestępczości w Albanii to poważny problem dla władz przed zbliżającymi się wyborami do parlamentu, które odbędą się 23 czerwca. Wysokie wskaźniki przestępczości to zdaniem wielu obserwatorów skutek m.in. powszechnego rabowania magazynów wojskowych podczas zamieszek w 1997 r. Ich powodem stał się upadek piramid finansowych, przez który zbankrutowała jedna trzecia społeczeństwa.

Albania od stycznia 2003 r. prowadzi negocjacje z UE w sprawie podpisania układu stowarzyszeniowego. Spodziewała się go podpisać w 2004 r., ale wiele krajów uznało jej postępy za niewystarczające.

Dowiedz się więcej na temat: Albania | rząd | kara śmierci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje